Warsztaty historyczne dla dzieci w historycznym miejscu

W podziemiach klasztoru Zgromadzenia Sióstr de Notre Dame na Ostrowie Tumskim można oglądać pozostałości zamku książęcego z XIII wieku, kiedy na Śląsku panowali Piastowie. Teraz historię średniowiecznych zagadnień poznawali także najmłodsi.


To pierwsze takie zajęcia dla dzieci organizowane podczas wakacji. Brały w nich udział grupy przedszkole oraz szkolne klas 1-3. Oprowadzanie połączone z warsztatami dotyczącymi średniowiecznych zagadnień są bezpłatne.

Czytaj też: Zamek Piastów Śląskich na Ostrowie Tumskim

Uczestnicy mogą poznać historię Wrocławia na zajęciach terenowych, poza szkołą, w miejscu najstarszego wrocławskiego grodu, pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela oraz przewodnika miejskiego. Zajęcia trwają 2 godziny zegarowe.

Zajęcia warsztatowe obejmują trzy stacje wiedzy z zakresu:

  1. Cegła – dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak produkowano cegłę, z czego powstawała zaprawa, spróbują odtworzyć architektoniczny wątek ceglany. Uczestnicy poznają materiał, sposób produkcji i zastosowanie w budowlach, takich jak zamek. Dzięki dostępnym na terenie Szlaku Piastowskiego cegłom doświadczenie to będzie namacalne i autentyczne, bowiem każdy z uczestników będzie mógł się zmierzyć z rozmiarem i wagą tego budulca. Z użyciem mniejszych, styropianowych modeli przeprowadzone zostaną zabawy, mające na celu przybliżenie tematu wątków ceglanych i estetyki murów. Uczestnicy sami będą mogli stworzyć swój autorski wzór i poczuć się jak średniowieczny budowniczy.
  1. Iluminatorstwo – średniowieczne księgi – poznanie zagadnień dotyczących wytwarzania, przepisywania i zdobienia książek (iluminatorstwo) z naciskiem na pięknie zdobione inicjały. Po krótkiej historii i prezentacji multimedialnej każdy z uczestników będzie mógł przyozdobić pierwszą literę swojego imienia lub nazwiska.
  1. Pieczęć – dzieci poznają historię i rodzaje pieczęci, dowiedzą się, jak zabezpieczano korespondencję oraz jakich używano materiałów pieczętnych (lak, wosk, etc.). Samodzielnie zabezpieczą pieczęcią piastowską przygotowane wcześniej karty z inicjałami. To moment zwieńczający zajęcia. Każdy z uczestników oprócz ciekawej wiedzy zabierze ze sobą bezcenny dokument.

Na koniec zajęć nauczyciele otrzymają karty pracy, aby wspólnie z dziećmi utrwalić wiedzę na zajęciach w szkole. Oprowadzanie i warsztaty będą prowadzone przez przewodnika oraz nauczyciela z przygotowaniem pedagogicznym w strojach z epoki, podkreślających charakter miejsca i pobudzających wyobraźnię dzieci, uwzględniając kontekst aktualnego przeznaczenia obiektu.

Zajęcia odbywały się od 30 lipca do 3 sierpnia. Druga seria warsztatów będzie się odbywać w każdy poniedziałek września.

Miejsce: Klasztor Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame na Ostrowie Tumskim, ul. św. Marcina 12

Zapisy: drogą e-mailową pod adresem ndwroclaw@gmail.com. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 71 322 78 67 lub 797 907 294.

materiał organizatoraZgłoś uwagę