Walka o żużlowe mistrzostwo świata zaczyna się we Wrocławiu

Dwa turnieje Grand Prix na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu zainaugurują zmagania najlepszych żużlowców o tytuł indywidualnego mistrza świata. Na liście startowej jest m.in. czterech zawodników wrocławskiej Betard Sparty Wrocław - Maciej Janowski, Tai Woffinden, Max Fricke i Gleb Czugunow.

  • fot. WTS Sparta Wrocław

    fot. WTS Sparta Wrocław


Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że cykl Speedway Grand Prix w sezonie 2020 nie odbędzie się ze względu na pandemię koronawirusa. Jednak dzięki staraniom światowej federacji, a przede wszystkim dzięki zaangażowaniu polskich klubów, zaplanowano osiem rund walki o indywidualne mistrzostwo świata. Zmagania odbędą się w czterech miastach, w każdym rozegrane będą po dwa turnieje, dzień po dniu. Oprócz Wrocławia najlepszych żużlowców ugoszczą Gorzów Wielkopolski, czeska Praga i Toruń.

Najważniejsza impreza w roku

Grand Prix to będzie największa i najważniejsza impreza sportowa we Wrocławiu w 2020 roku. Przygotowania trwają już od kilku dni. Organizatorzy robią wszystko by powtórzyć, a nawet przebić to, co działo się na Stadionie Olimpijskim przed rokiem. Grand Prix Wrocław 2019 zostało okrzyknięte najlepszym turniejem o mistrzostwo świata w historii. Kibice obejrzeli niezliczoną liczbę mijanek na torze. Każdy wyścig przyniósł niesamowite emocje, a w wielu przypadkach kolejność na mecie rozstrzygała się na ostatnich metrach. Wypełniony po brzegi stadion eksplodował z radości, gdy pierwsze miejsce na podium zajął Bartosz Zmarzlik, który kilka tygodni później zdobył tytuł mistrza świata.

Zmarzlik będzie chciał powtórzyć swój wyczyn sprzed roku, ale o zwycięstwie marzy także 15 innych uczestników Grand Prix. Wśród nich jest Maciej Janowski, rodowity wrocławianin, który na co dzień reprezentuje barwy Betard Sparty. Przed rokiem odpadł w półfinale, choć do ostatnich metrów zaciekle walczył z Januszem Kołodziejem. Przegrał o pół długości motocykla. Janowski jest w tym sezonie bardzo mocnym punktem swojego zespołu. Zajmuje ósme miejsce wśród najskuteczniejszych zawodników PGE Ekstraligi ze średnią 2,186 punktu na bieg.

Czterech zawodników Sparty w stawce

Oprócz Janowskiego w zawodach wystartuje kilku innych zawodników WTS - będą to Tai Woffinden, Max Fricke i startujący z dziką kartą Gleb Czugunow. Dla tego ostatniego będzie to pierwszy w historii start pod biało-czerwoną flagą po tym, jak zimą otrzymał polskie obywatelstwo.

Bilety na piątkowe i sobotnie zawody mistrzostw świata we Wrocławiu można kupować serwisie bilety.wts.pl oraz salonach sieci Empik. Ceny na trybunę wschodnią to 79 zł (ulgowy) i 99 zł, z kolei na zachodnią od 179 zł do 459 zł.



Zgłoś uwagę