Specjalna strefa powiększyła się i zmalała

Wrocławska podstrefa WSSE zmieniła swój obszar

  • Google


Dotychczas wrocławska podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zajmowała obszar ponad 320, 6 hektarów. Jednak decyzją Rady Ministrów teren ten został powiększony o blisko 5,4 hektara. Wyłączonych zostało natomiast 40 hektarów gruntu.

- Wiąże się to przede wszystkim z wygaśnięciem zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej w naszej strefie firm Whirlpool Polska oraz Danfos Power Solution – mówi Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej Specjalne j Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”.

Tereny, które zostały włączone we Wrocławiu do WSSE „Invest-Park”, należą do firmy 3M oraz miasta Wrocław. Wśród nich 2 hektary posłużą na pełną realizację już rozpoczętej inwestycji firmy 3M. Zgodnie z otrzymanym przez przedsiębiorstwo zezwoleniem na prowadzenie tam działalności gospodarczej, zadeklarowało ono poniesienie co najmniej 125 mln złotych nakładów inwestycyjnych oraz utworzenie 80 nowych miejsc pracy. Inwestycja ta będzie miała miejsce na w pełni uzbrojonym terenie położonym we Wrocławiu przy ulicy Kowalskiej.  

Z kolei 3,4 ha gruntu włączonych do WSSE jest własnością gminy Wrocław. Teren leży bezpośrednio przy istniejącym terytorium strefy, oddalony jest o 6,5 km od autostrady A8, około 1 km od  drogi wojewódzkiej nr 455, wzdłuż linii kolejowej Jelcz Laskowice – Opole. Działka przeznaczona jest pod aktywność gospodarczą i szacuje się, że może na niej powstać co najmniej 105 nowych miejsc pracy.

Obecnie powierzchnia lokalizacji objętej statusem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej we Wrocławiu wynosi około 286 hektarów.

Podstrefa „Invest-Park”

Wrocławska podstrefa „Invest-Parku” składa się z kilku kompleksów, z których większość jest już zagospodarowana.  Wśród przedsiębiorstw, które zdecydowały się ulokować tam swoją działalność znajdują się m.in. Hirsch Porozell Sp. z o. o., produkujący opakowania styropianowe, WABCO Polska Sp. z o. o., zajmujący się wytwarzaniem gotowych wyrobów metalowych, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, Walki sp. z o.o. - produkująca wyroby z papieru, opakowania z tworzyw sztucznych oraz aluminium, Sumika Ceramics Polska Sp. z o.o. - wytwarzająca innowacyjne filtry cząstek stałych do samochodów z silnikiem Diesla, a także IBM Global Services Delivery Centre Polska Sp. z o.o., która w stolicy Dolnego Śląska zlokalizowała swoje centrum usług wspólnych IT.

Przedsiębiorcy inwestujący na proponowanych terenach należących do WSSE mają możliwość uzyskania zwolnienia z podatku od nieruchomości.

 

Katarzyna Kunka

Zgłoś uwagę