Wakacyjne zmiany w kolejowych rozkładach jazdy

Przed nami wakacyjna korekta rozkładów jazdy kolejowych. Wejdzie w życie od 9 czerwca. Większość zmian na Dolnym Śląsku podyktowana jest trwającym w najlepsze sezonem inwestycyjnym na kolei.


Wprowadzana 9 czerwca korekta rozkładu jazdy pociągów będzie obowiązywała do 31 sierpnia. Na czas wakacyjnych podróży, zarządca infrastruktury muszą pogodzić w swojej ofercie dojazd do najbardziej urlopowych kierunków w Polsce ale i uwzględni mnóstwo inwestycji na torach, na które w całym Krajowym Programie Kolejowym jest aż 70 miliardów złotych. Dlatego planując podróż sprawdźcie dokładnie aktualne rozkłady jazdy pociągów.

Na Dolnym Śląsku dwa otwarcia tras

Nowością w rozkładzie jazdy Kolei Dolnośląskich będzie uruchomienie połączeń kolejowych w relacji Wrocław Gł. – Legnica – Lubin. Przewidziano kursowanie 9 par pociągów w dni robocze oraz 6 par w dni wolne od pracy. Dodatkowo zapewniono kilka połączeń z przesiadkami w Legnicy. Wydłużono dotychczasowe relacje pociągów Wrocław – Legnica oraz uruchomiono dwa zupełnie nowe połączenia Wrocław – Lubin, tak że łączna ilość połączeń na odcinku Wrocław – Legnica wzrośnie z 26 do 28 par. Najszybszy pociąg pokona trasę Wrocław – Lubin w 57 minut. Ilość połączeń w kierunku Legnicy wzrośnie także w piątki i weekendy.

Druga dobra wiadomość dla Dolnoślązaków jest związana z zakończeniem remontu tunelu pomiędzy stacjami Wałbrzych Główny-Jedlina Zdrój. Po wielomiesięcznej przerwie w ruchu, w dniu 7 czerwca br. o godz. 15:56 rozpoczną kursowanie pociągi na tym odcinku. odcinku Jedlina Zdrój – Wałbrzych Gł. Dotychczas połączenia te były realizowane autobusami zastępczymi. Po koniec wakacji pociągi mają także wrócić na linię Kłodzko – Kudowa-Zdrój, gdzie obecnie również kursują autobusy zastępcze.

W aglomeracji wrocławskiej małe korekty

Lokalni przewoźnicy zapewniają, że nie będą wraz z wejściem w życie nowego rozkładu likwidować żadnych połączeń. Niemniej godziny kursowania pociągów w wielu kierunkach ulegną przesunięciom z uwagi właśnie na remonty prowadzone przez PKP PLK. Na pewno pasażerowie PolRegio będą musieli nadal korzystać z komunikacji zastępczej na trasie między Grabownem a Odolanowem. Tam prace mają zakończyć się do końca wakacji. Od 9 lipca autobusy będą przewozić też pasażerów między Międzylesiem a Gorzanowem. Natomiast od 1 lipca pociąg relacji Jelcz-Laskowice 16:11 – Wrocław Główny 16:56 będzie kursował z pominięciem przystanku Wrocław Brochów.

Na dużych dworcach pojawią się infokioski

Szczegółowe informacje na temat rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz na stronach przewoźników. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach. Ponadto 9 i 10 czerwca informatorzy mobilni będą do dyspozycji pasażerów na dziesięciu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław). Pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

W czasie wakacyjnych podróży pasażerowie mogą także liczyć na wsparcie pracowników InfoDworców. To punkty informacyjne znajdujące się na kluczowych polskich dworcach kolejowych: Bydgoszcz Główna, Bydgoszcz, Gdańsk Główny, Gdynia Główna, Katowice, Kraków Główny, Łódź Fabryczna, Poznań Główny, Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia i Wrocław Główny. Ich obsługa odpowiada na wszelkie pytania dotyczące funkcjonowania dworca i usług dostępnych na terenie obiektu; służy również pomocą podróżnym, którzy nie znają topografii miasta i nie wiedzą, jak poruszać się po danej miejscowości.Zgłoś uwagę