Wakacyjna Szkoła Letnia – Polacy z Białorusi we Wrocławiu

Do Wrocławia w ramach Wakacyjnej Szkoły Letniej przyjechała grupa dzieci i młodzieży z polskich rodzin mieszkających na Białorusi w miejscowości Lida.

  • Wakacyjna Szkoła Letnia

    Uczestnicy Wakacyjnej Szkoły Letniej

  • Wakacyjna Szkoła Letnia

    Uczestnicy Wakacyjnej Szkoły Letniej

  • Wakacyjna Szkoła Letnia

    Uczestnicy Wakacyjnej Szkoły Letniej


Autorem programu wakacji edukacyjnych i organizatorem wyjazdu jest Julian Golak – mieszkaniec Nowej Rudy, od 10 lat radny województwa dolnośląskiego. Projekt jest realizowany od 17 lat.

– Uczestnicy Szkoły Letniej to Polacy. Często mieszkają w tych samych domach co ich przodkowie. Uważają się za Polaków i kultywują kulturę swojej ojczyzny. Na Białorusi języka polskiego uczą się tylko w przyparafialnych szkołach, bo wycofano go ze szkół. Te wyjazdy do Polski dużo im dają – Julian Golak, organizator Wakacyjnej Szkoły Letniej.

W 2016 roku program obejmie także „szkołę letnią”, w której wykładać będą prelegenci z Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Medycznego, Wyższej Szkoły Zarządzania EDUKACJA oraz inni zaproszeni goście. Ponadto uczestnicy wyjazdu zostaną zapoznani z ofertą edukacyjną uczelni wrocławskich oraz możliwością studiowania w oparciu o programy Unii Europejskiej np. ERASMUS. Wakacje edukacyjne we Wrocławiu mają także charakter integracyjny – wezmą w nich również udział mieszkańcy Dolnego Śląska i Czaplinka oraz osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach inwalidzkich.

W czwartek 21 lipca uczestnicy wyjazdu spotkali się z marszałkiem, wojewodą i prezydentem Wrocławia.

– Wielu uczestników po zdaniu matury wiąże swoją przyszłość z Polską i właśnie Wrocławiu. Chętnie tu studiują. Podczas wyjazdu młodzież i dzieci mogą zobaczyć nasze góry, bo na Białorusi nie ma gór – Julian Golak, organizator Wakacyjnej Szkoły Letniej.

W programie przewidziano wyjazd edukacyjny do Czech i zapoznanie z działalnością tzw. Strefy Schengen.

Uczestnicy zwiedzą Wrocław, (Rynek, Ostrów Tumski, Katedrę Wrocławską, Muzeum Pana Tadeusza,  Muzeum Narodowe, Panoramę Racławicką, ZOO, w tym Afrikarium, Halę Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł) a także Oleśnicę, Jawor, Zalew w Mietkowie, Krzeszów i Nową Rudę.

Dzieci i młodzież z Białorusi będą w Polsce od 19 do 29 lipca.

Zgłoś uwagę