Wakacje we Wrocławiu. Propozycje na środę

Jak wypadają historyczni bohaterowie w filmach animowanych? Do czego służyła mufka, a do czego dewizka? – można się dowiedzieć podczas zajęć dla dzieci i młodzieży we wrocławskich muzeach w środę 8 lipca. Popołudniem i wieczorem także warto zabrać dzieci w ciekawe miejsca w mieście.


W czym średniowieczni kupcy nosili pieniądze? Jak wykorzystywano mufki i dewizki? – na środę w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zaplanowano na dwa spotkania (godz. 12 i 14) zatytułowane „Zawsze pod ręką, czyli sakiewki, torebki, mufki i dewizki”, czyli zarys historii torebki od czasów średniowiecznych do dzisiaj.
W ciągu roku szkolnego prelekcje przyciągają do Muzeum Narodowego dziesiątki małych pasjonatów historii i sztuki. Spotkanie zakończy się jak zwykle zabawami plastycznymi. Na spotkania obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym, tel. tel.: 71 372 51 48. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
Muzeum Miejskie także ma propozycje dla dzieci i młodzieży na środę.
W Muzeum Archeologicznym od środy do piątku (godz. 9.30-14) zaplanowano zajęcia zatytułowane prowokacyjnie „Czy „kreskówki” mogą uczyć nas historii?”. - Akcja wielu filmów animowanych dzieje się w dawnych czasach. Na prezentacji multimedialnej poznamy kilka z nich i dowiemy się jakie wydarzenia, postaci, realia są prawdziwe – zapowiadają organizatorzy. Potem uczestnicy sami muszą poszukać motywów, narzędzi i postaci, które pojawiają się w filmach, na wystawie w Muzeum Archeologicznym.
Zajęcia odbywają się Arsenale Miejskim, ul. Cieszyńskiego 9 dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i godziny zajęć z Działem Pedagogicznym pod numerem telefonu: 71 347 16 96 w. 332. Czas spotkania to ok. 90 minut.

Natomiast w Starym Ratuszu we wrocławskim Rynku, także od środy do piątku (godz. 10-14), można wziąć udział w zajęciach „Postacie zaklęte w kamiennych pajęczynach”. To prelekcje dotyczące dawnej architektury i zdobnictwa. - Poznamy pojęcia: sklepienie i zwornik, dowiemy się jakie jest ich znaczenie konstrukcyjne oraz obejrzymy postacie wyrzeźbione na zwornikach – zapowiadają organizatorzy.  
Zajęcia odbywają się dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i godziny zajęć z Działem Pedagogicznym pod numerem telefonu:  71 347 16 96 w. 332. Czas ok. 90 minut.
Pojedyncze osoby, które chciałyby wziąć udział w zajęciach, mogą przyłączyć się do poszczególnych grup. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Od multimedialnej fontanny po Neony

We Wrocławiu jest mnóstwo fascynujących miejsc, gdzie małego dziecka samego nie puścisz i gdzie warto wybrać się całą rodziną.
Przy okazji otwarcia wystawy fotografii Marilyn Monroe premierę miał pokaz Fontanny Multimedialnej na Pergoli przy Hali Stulecia poświęcony amerykańskiej gwieździe filmowej. Ten program prezentowany jest tylko w weekendy, ale na Pergoli codziennie co godzinę odbywają się inne pokazy. Tłem dla widowisk z cyklu światło, woda i dźwięk są kompozycje z klasyki m.in. „Bolero” Ravela, oraz przeboje muzyki popularnej, np. z repertuaru Madonny i Daft Punk. Oczywiście, pełnię ich uroków można dostrzec po zmroku - ostatnie planowane są na godz. 21 i 22, kiedy już robi się ciemniej. Prezentacje trwają od 4 do 17 minut. Udział w pokazach Fontanny Multimedialnej jest bezpłatny.

Nadzwyczajnie wygląda Wrocław z 49. piętra Sky Tower, z punktu widokowego. Najwyższy -212-metrowy wieżowiec, w którym oprócz galerii handlowej, znajdują się apartamenty, jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce. Przy sprzyjającej pogodzie z punktu widokowego, do którego winda dowiezie nas zaledwie w ciągu minuty, dostrzec można nawet Karkonosze.
Bilety na punkt widokowy kosztują w tygodniu (6 zł ulgowy i 11 zł normalny), w sobotę, niedzielę i święta 8 zł ulg i 15 zł normalny. Rezerwacja tel. 71 738 31 00.

Do zmierzchu trzeba poczekać na pokaz w galerii Neon- Side przy ul. Ruskiej 46c. Klubokawiarnia działa od listopada ubiegłego roku, ale wielu wrocławian jeszcze nie odkryło tego klimatycznego miejsce. Na elewacjach kamienic tworzących ciasne, przejściowe podwórku lśnią neony wrocławskich instytucji, barów i sklepów, m.in. Mody Polskiej, domu towarowego Rumcajs, Kina Polonia. Dla starszych to okazja na sentymentalną podróż po ulicach dawnego Wrocławia. Pomysłodawca galerii Tomasz Kosmalski ocalił w sumie ok. 50 świetlistych reklam – w podwórku i w klubokawiarni prezentowanych jest kilkanaście z nich.

Więcej o galerii Neon-Side czytaj TUTAJ.

O wakacyjnych propozycjach dla dzieci i młodzieży czytaj także TUTAJ. O wtorkowych ofertach na wakacje piszemy także TUTAJ.

Zgłoś uwagę