W zoo urodziły się cztery słodkie jeżozwierze [ZDJĘCIA]

We wrocławskim zoo narodziny młodych zwierząt oznaczają, że wiosna w pełni. W ciągu ostatnich tygodni na świat przyszły cztery jeżozwierze. Te pozornie delikatne i miłe zwierzęta w chwili zagrożenia potrafią pokazać kolce.

  • Młode rodzą się raz w roku po krótkiej, bo dwumiesięcznej ciąży. fot. ZOO Wrocław


– W naszym zoo mieszkają trzy dorosłe osobniki jeżozwierzy indyjskich. Są to dwie samice: 8-letnia Heidi i 5-letnia Ignasia, które przyszły na świat w Heidelbergu, oraz 10-letni samiec, urodzony w Polsce o imieniu Mniejszy. Mieszkają w starej części zoo, a ich sąsiadami są jelenie alfreda i latem flamingi – wylicza Joanna Kij z wrocławskiego zoo.

Najwyraźniej zwierzęta czują się we wrocławskim ogrodzie bardzo dobrze, bo w zasadzie każdego roku rodzą młode. Tegoroczne maluchy to podwójne bliźniaki, które przyszły na świat w marcu. 

W obronie stroszy kolce 

Jeżozwierze to bardzo ciekawe zwierzęta. Klasyfikuje się 15 gatunków, które zamieszkują Europę, Afrykę i Azję. Cechą charakterystyczną tych gryzoni są kolce, które powstały na skutek przekształcenia się sierści. Stanowią one bardzo skuteczny system obronny, przed którym największe drapieżniki mają respekt. Kiedy jeżozwierz czuje się bezpieczny kolce leżą wzdłuż jego ciała i jeśli ktoś jest odważny można go spróbować pogłaskać.

W chwili niebezpieczeństwa broń zostaje użyta – jeżozwierz odwraca się tyłem, stawia kolce do góry, grzechocze nimi odstraszając napastnika i kiedy to nie skutkuje, atakuje tyłem lub bokiem ciała. 

Ten gatunek zamieszkuje Azję 

Wrocławskie jeżozwierze to Hystrix indica czyli jeżozwierze indyjskie. Ten gatunek zamieszkuje w naturze południowo-zachodnią Azję. Prowadzi nocny tryb życia, więc dni spędza w norach, które sam kopie. Jak na gryzonie, osiągają dość duże rozmiary - średnia długość ciała dorosłego osobnika to 80 cm, ogona 10 cm, zaś masa ciała sięga nawet 15 kg. Jeżozwierza wróżnia dość ciekawy rytuał godowy. Najpierw samiec wykopuje ogromną norę, której wielkość ma zaimponować samicy. Następnie przechadza się przed samicą i potrząsa kolcami prezentując się z jak najlepszej strony, a przy okazji spryskuje samicę moczem, czyli swoimi perfumami. Jeśli samicę takie zabiegi przekonują, to wywija ogon i zasalania swoje kolce, by nie zranić samca podczas kopulacji. Młode rodzą się raz w roku – od jednego do czterech, po dość krótkiej, bo dwumiesięcznej ciąży. Przychodzą na świat z otwartymi oczami oraz miękkimi kolcami, które twardnieją w ciągu kilku tygodni.

W środowisku naturalnym średnia długość życia wynosi do 7 lat, natomiast w ogrodach zoologicznych jest to nawet 21 lat.

materiały: ZOO Wrocław Zgłoś uwagę