W walce z rakiem liczy się czas – zbadaj się

Fundacja Onkologika rozpoczyna kampanię społeczną, promującą badania profilaktyczne. W akcję włączyło się wrocławskie MPK. W autobusach miejskiego przewoźnika wyświetlane będą filmy zachęcające do badań.

  • w-walce-z-rakiem-liczy-sie-czas-zbadaj-sie

    Autobus MPK promujący badania profilaktyczne, fot. Maciej Wołodko - www.wroclaw.pl


Od dziś po Wrocławiu kursuje autobus oklejony hasłami przypominającymi, jak należy troszczyć się o własne zdrowie. Zachęcają one do regularnych badań, unikania czynników ryzyka i regularnym odwiedzaniu lekarza. Podobne treści znajdą się na monitorach informacyjnych zainstalowanych w autobusach i tramwajach.

– Moja mama sama kiedyś przegrała walkę z rakiem, dlatego uważam, że warto mówić o tych sprawach, zwłaszcza dzisiaj, w Dzień Matki – powiedział Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

W ramach projektu, uczniom wrocławskich szkół wyświetlone zostaną przygotowane przez lekarzy filmy edukacyjne. Starsi mieszkańcy, zachęcani są do wykonania bezpłatnych badań.

– Nie bójmy się badać, nie bójmy się leczyć, chodźmy na badania przesiewowe i profilaktyczne. (…) Nie bójmy się dbać o siebie, bo rak to jest tylko etap w naszym życiu, o ile jest wcześnie zdiagnozowany – mówi radna miejska Agata Gwadera-Urlep, która sama stoczyła walkę z nowotworem.

Kampania społeczna Fundacji Onkologika

Plac Solny, 26 maja 2021 – rusza wspólna kampania społeczna Fundacji Onkologika i MPK Wrocław, fot. Maciej Wołodko/www.wroclaw.pl

Rak piersi – mammografia

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Badania kliniczne wykazują, że kobiety, które regularnie wykonują mammografię, dużo rzadziej umierają z powodu raka piersi w porównaniu z kobietami, które nie poddają się systematycznym badaniom mammograficznym.

Kobiety w wieku 50-69 lat raz na dwa lata mogą wykonać bezpłatną mammografię przesiewową. Skierowanie na badanie nie jest wymagane. Wystarczy numer PESEL. Żeby umówić się na wizytę, należy zadzwonić pod numer 71 368 95 66 w godz. 8.00-15.00 lub zgłosić się osobiście do Centrum Chorób Piersi Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu przy pl. Hirszfelda 12 (bud. A-2).

Rak jelita grubego – badania przesiewowe

W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:

  • Osoby w wieku 50-65 lat, niezależenie od wywiadu rodzinnego
  • Osoby w wieku 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
  • Osoby w wieku 25-49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

Skierowanie na badanie nie jest wymagane. Wystarczy wypełnić ankietę.

Jeżeli należysz do grupy objętej programem:

  • Zgłoś się do Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, pl. Hirszfelda 12, WOK. Budynek F, boczne wejście, I piętro. Otrzymasz tam ankietę, zestaw do samodzielnego pobrania próbki kału i wszystkie potrzebne informacje.
  • Oddaj wypełnioną ankietę i próbkę w informacji przychodni na parterze Budynku H lub wyślij na adres: Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, pl. Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław, z dopiskiem na kopercie „test na krew utajoną”.
  • Odbierz wynik badania po 14 dniach w punkcie wydawanie wyników w Budynku A – w godzinach od 7.00 do 14.30 (w środę od 7.00 do 17.00), tel.: 71 36 89 578.
  • Umów się na badanie kolonoskopowe w WOK. Budynek F. boczne wejście, I piętro, tel. 71 36 89 564.

Więcej informacji, w tym mapę ośrodków w których możemy zrobić bezpłatne badania onkologiczne, znajdziecie na stronie Fundacji OnkologikaZgłoś uwagę