wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:16

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. W tym roku Wielkanoc z Paschą

Wrocław ma takie miejsce, w którym w najbliższych dniach spotkają się chrześcijanie i żydzi. Pierwsi będą świętować Wielkanoc, drudzy Paschę. W Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, w odległości 300 metrów od siebie znajdują się kościoły prawosławny, ewangelicki, katolicki i synagoga.

Reklama

U prawosławnych i grekokatolików Wielkanoc za tydzień

W tym roku Wielkanoc najpierw obchodzić będą katolicy, a tydzień później prawosławni i grekokatolicy.

–W tym roku mamy we Wrocławiu wiele osób z Ukrainy. Wiąże się to z wojną i trudną sytuacją ekonomiczną. Najważniejszy jest pokój i tego pokoju boskiego i ludzkiego wszystkim życzę. Chrześcijanom wschodnim i zachodnim życzę radosnego i głębokiego przeżycia świąt – mówi ks. biskup Włodzimierz Juszczak z Diecezji Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego w Polsce.

W wielki piątek podobnie jak w kościele katolickim – w cerkwiach nie odprawia się liturgii. W tym dniu wierni zachowują post. Wieczorem odprawiane są nieszpory poświęcone śmierci Jezusa na Krzyżu. Główne uroczystości związane ze świętem Wielkiej Nocy rozpoczną się w niedzielę rano. Wierni spotkają się w świątyniach na jutrzni paschalnej.

Zmartwychwstanie Pańskie, to dla chrześcijan największe ze świąt – dodaje ks. mitrat Eugeniusz Cebulski, proboszcz parafii prawosławnej św.św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu.

W ubiegłym roku święta Wielkanocne wspólnie obchodzili chrześcijanie wschodu i zachodu. Wszystko za sprawą kalendarzy – juliańskiego i gregoriańskiego. Wielkanoc to tzw. święto ruchome i przypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. A w Cerkwi prawosławnej dodatkowo po zakończeniu żydowskiej Paschy. Dlatego tylko w niektórych latach jest w tym samym terminie u katolików i prawosławnych. Najbliższa taka okazja będzie w 2017 r.

Ewangelicy największą wagę przywiązują do Wielkiego Piątku

Śmierci Jezusa na krzyżu to dla ewangelików jeden z najważniejszych dni w roku liturgicznym. Wynika to z Teologii Krzyża głoszonej przez Marcina Lutra. Nawiązuje ona do Wielkiego Piątku – dnia, w którym ma miejsce spotkanie Boga z człowiekiem, a Jezus Chrystus odkupuje grzechy ludzkości

– Święta spędzamy tak jak katolicy, w wielu domach dzielimy się jajkiem przy stole – wyjaśnia ks. bp Ryszard Bogusz, z diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Chrześcijanie świętują Zmartwychwstanie Chrystusa – żydzi obchodzą Paschę

Pascha trwa 8 dni. W tym roku rozpocznie się w piątek wieczorem 3 kwietnia a zakończy 11 kwietnia. Święto obchodzone jest na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów spod panowania Egipcjan, około roku 1250 przed Chrystusem. Pascha w języku hebrajskim oznacza „przejście" i odwołuje się do przejścia Żydów przez Morze Czerwone.

– Ponieważ Żydzi się spieszyli i nie zdążyli upiec chleba teraz podczas Paschy nakazane nam jest przez osiem dni jeść niekwaszony chleb czyli macę ­ tłumaczy Jerzy Kichler, były przewodniczący Związku Gmin Żydowskiego w PR.

Warto pamiętać, że każdy odwiedzający Izrael w święto Paschy otrzyma jedynie przaśny chleb. Przez cały tydzień nigdzie nie wypieka się ani nie sprzedaje innego chleba. Święto Paschy dla Żydów ma jeszcze jedno znaczenie.

– To święto wiosny. Rodzi się nowe życie, a my cieszymy się, że jesteśmy w drodze do wolności – dodaje Jerzy Kichler.

Chrześcijanie kończą a muzułmanie dopiero rozpoczną post

Gdy chrześcijaństwie świętują Wielkanoc, a żydzi Paschę, muzułmanie… pracują.

- Ale mieszkając w Polsce korzystamy z wolnego i spędzamy ten czas z najbliższymi. Z okazji świąt Wielkanocy życzę wszystkim chrześcijanom wszystkiego dobrego – mówi imam Ali Abi Issa, przewodniczący Rady Naczelnej Ligii Muzułmańskiej w RP i dodaje, że chrześcijanie kończą post, natomiast muzułmanie dopiero go rozpoczną. 17 czerwca rozpocznie się Ramadan.

– Po zakończeniu Ramadanu, czyli 17,18 i 19 lipca będziemy obchodzić Ied Al-Fitr, to jest święto po poście, więc trochę tak jak teraz u chrześcijan ­ dodaje imam Ali Abi Issa.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl