wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zdrowie
  4. Breast Unit - najszybsze leczenie raka piersi

W Dolnośląskim Szpitalu Onkologicznym przy ul. Hirszfelda powstaje Breast Unit – specjalny, nowoczesny ośrodek przeznaczony do diagnozowania i leczenia tylko raka piersi. Budowa nowego budynku, w którym ma działać ośrodek ruszy jeszcze w tym roku. Najpóźniej w trzecim kwartale 2016 r. pacjentki chore na raka piersi mają być leczone już w nowym obiekcie.

Reklama

Inwestycja ( budowa i częściowe wyposażenie budynku w nowy sprzęt) ma kosztować 20 mln i być sfinansowana z własnych środków szpitala. Modułowy, dwupiętrowy budynek stanie na terenie szpitala przy pl. Hirszfelda w miejscu parterowego baraku, który służy teraz za magazyn. Projekt jest prawie gotowy. Będą tu nowe sale dla pacjentek, gabinety zabiegowe i diagnostyczne. Do nowego budynku  przeniesiona zostanie z piwnic szpitala cała radioterapia.

Najszybsze leczenie raka piersi

Breast Unit, czyli Zespół Chorób Piersi  już jest  stopniowo wprowadzany w DCO. To nowoczesny system leczenia i diagnozowania, który polega na kompleksowości leczenia nowotworów na wszystkich etapach choroby: od postawienia diagnozy po operację, radioterapię, chemioterapię, lecenie systemowe, aż do pomocy chirurga plastycznego, fizjoterapeuty i psychologa. Pacjentką od początku zajmuje się zespół terapeutyczny, w którego składzie jest chirurg onkolog, chemioterapeuta, radiolog, radioterapeuta, fizjoterapeuta, psycholog. Również pielęgniarki są specjalnie wyszkolone do opieki nad chorą na raka piersi. Pacjentka jest od początku pod opieką jednego lekarza koordynatora, który wszystkim zawiaduje.

Co bardzo istotne, Breast Unit zapewnia szybsze leczenie – od momentu zakończenia diagnostyki do  operacji mija maksymalnie 14 dni, a średnio jest to 8 dni (wcześniej pacjentki musiały czekać 3 miesiące). Przykładem wprowadzanych zmian jest  46 letnia pani Katarzyna, u której lekarz rodzinny 23 kwietnia podczas USG zauważył podejrzane zmiany w piersi i wysłał do onkologa.  – Jestem już po operacji i czekam na wyniki i propozycje dotyczącą dalszego leczenia – opowiada.

– Stworzenie w jednym miejscu ośrodka typu Breast Unit spowoduje poprawę jakość leczenia i jego wyników. Zespół mamy świetny, sprzęt nienajgorszy, brakuje tylko nowego obiektu – podkreśla dr. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO. Zdaniem prof. Rafała Matkowskiego, który kieruje ośrodkiem Breast Unit, poprawa efektów leczenia jest naprawdę znacząca.  

Specjaliści z DCO zaznaczają, że co bardzo ważne leczenie i operowanie pacjentek  odbywa się przy możliwie jak najmniejszym okaleczeniu fizycznym i  w optymalnym komforcie. – Mastektomia to ostateczność. Podejście społeczne chirurgów onkologów i pacjentek się zmienia. Kiedyś liczyło się tylko uratowanie życia, teraz pacjentkom po operacji raka piersi zależy też na wyglądzie, ważny jest dla nich komfort psychiczny , a  my chcemy im w tym jak najbardziej pomóc – stwierdza dr Igor Madej.

Gdzie są ośrodki Breast Unit

Ośrodki tego typu funkcjonują powszechnie w wielu krajach UE. Pierwsze powstały w USA, Włoszech i Niemczech.  W Polsce na razie gotowy Breast Unit jest w Szczecinie, powstaje też ośrodek w Warszawie. Leczenie w tym systemie zwiększa szansę przeżycie ( mniejsza śmiertelność)  i podnosi jakość życia pacjentek. Ośrodki mają m.in. w pełni wyposażona sale operacyjna, OIOM i możliwość wykonania badania histopatologicznego i śródoperacyjnej mammografii. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl