W Skodach będzie klimatyzacja

Wszystkie tramwaje MPK oddane do remontu generalnego wrócą do Wrocławia z klimatyzacją. Mowa o 17 składach typu Skoda 16T.


Trwa remont pierwszych tramwajów Skoda 16T, które w 2022 r. wrócą na wrocławskie torowiska. Koszt napraw wyniesie 60 mln zł. Ta kwota będzie jednak wyższa po podpisaniu 14 grudnia aneksu do umowy, na mocy którego w 17 tramwajach zostanie zamontowana klimatyzacja. 

– Konstrukcję tramwaju, mimo pierwotnych trudności, uda się przebudować w taki sposób, aby w przestrzeni pasażerskiej można było zamontować klimatyzację – wyjaśnia prezes MPK Krzysztof Balawejder. – Gdy wrócą do nas wyremontowane Skody i WrASy, już 60 proc. naszych tramwajów będzie miało klimatyzację.
 
Mowa o 25 wagonach WroAs205 wyprodukowanych przez wrocławski Protram. Te tramwaje, z których miasto korzysta od 2006 r., wyremontuje Modertrans z Poznania.

Dodatkowe prace związane z montażem klimatyzacji nie mają wpłynąć na termin realizacji zamówienia. MPK zapowiada, że terminy zostaną dotrzymane, w tym dostarczenie do stolicy Dolnego Śląska pierwszej zmodernizowanej Skody już w pierwszym kwartale 2021 r. 

Przypomnijmy, że w latach 2006-07 w zakładach Škoda Transportation w Pilźnie wyprodukowano dla Wrocławia 17 tramwajów. Przez kilkanaście lat każdy z nich przejechał ok. 500-600 tys. km.

– Po takim przebiegu każdy tramwaj potrzebuje generalnego remontu. Teraz ze Skody zostały wózki i pudło. Pojazdy zostaną odświeżone, pojawi się nowy design i oświetlenie. Pasażerowie będą zdziwieni, gdy na przystanek podjedzie niebieska Skoda. Zmieni się nie do poznania – mówił w październiku Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK.

Przebudowanie konstrukcji tramwaju i montaż klimatyzacji w kilkunastu pojazdach będzie kosztować dodatkowe 6 mln zł. Łączny koszt remontu Skód 16T wyniesie 66 mln zł.Zgłoś uwagę