Vertigo Summer Jazz Festival. Półmetek jazzowego święta. A co dalej?

Vertigo Summer Jazz Festival to 31 świątecznych dni z muzyką jazzową. Żeby promocja tego gatunku – który jest uwielbiany przez wielu wrocławian za sprawą choćby Jazzu nad Odrą – była jeszcze lepsza, lipcowe jazzowe granie spod znaku Vertigo pojawia się w wielu miejscach naszego miasta. 


Muzyka jazzowa „podróżuje” po Wrocławiu, zapraszając z jednej strony do interesujących miejskich zakątków, z drugiej dając okazję do spotkań z naszymi, wrocławskimi muzykami. 

Vertigo Summer Jazz na półmetku

Trudno w to uwierzyć, ale jazzowy festiwal jest już na półmetku i zostało coraz mniej czasu, aby obcować z muzyką jazzową w letnich okolicznościach. Na niektóre wydarzenia są jeszcze bilety.

– Początek festiwalu w tym roku był dla nas pechowy, koncert otwierający, który miał odbyć się na dachu hotelu Monopol, z powodu deszczu musieliśmy przełożyć na 12 dzień sierpnia – ale nie ma tego złego, wszystko jeszcze przed nami. Kolejne koncerty przebiegały, jak zawsze bez problemów, we wspaniałej atmosferze jazzowego święta we Wrocławiu – opowiada Piotr Karwat, dyrektor artystyczny Vertigo Summer Jazz Festival.

Na zdjęciu Piotr Karwat i Gawroński/Zarecki New Orleans Ensamble podczas koncertu na statku Wratislavia, fot. Joanna Leja/www.wroclaw.pl

– Odbyły się już dwa koncerty w Vertigo Jazz Club & Restaurant, gdzie zagrali Marek Kądziela ze swoim składem, a tydzień później, w piątek, Piotr Budniak Essential Group. Z muzyką dotarliśmy również na Babie Lato Partynice, gdzie zaprezentowali się Gentelmeni Jazzu z Tomkiem Krajewskim na wokalu. Wspaniale wyszedł koncert w parku Południowym, gdzie zagrała Natalia Szczypuła z jazzowym kwartetem. Artyści zaprezentowali autorski materiał muzyczny Natalii w jazzowych aranżacjach. Bawiliśmy także na dachu Muzeum Współczesnego, gdzie odbył się koncert Piotr Szlempo Quintet. Na uwagę zasługuje wydarzenie na statku „Wratislavia”, gdzie w tym roku zagraliśmy aż dwa koncerty. Jeden pod pokładem, wtedy statek popłynął w rejs w dół Odry, a drugi na górnym pokładzie – podczas tego koncertu statek cumował przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego. Wówczas cały brzeg mógł brać udział w koncercie Gawroński/Zarecki New Orleans Ensamble – wylicza Karwat.

fot. Joanna Leja

Koncert Damian Hyra Quartet w Hydropolis, fot. Joanna Leja/www.wroclaw.pl

Jeszcze więcej jazzu...

– Za nami wiele innych wydarzeń, natomiast przed nami jeszcze sporo atrakcji. Między nimi koncerty swingowe na Wyspie Daliowej, które odbywają się w każdą niedzielę lipca o godzinie 14.00. 29 lipca również pierwszy raz zaprezentujemy się razem z zespołem Dawida Opalińskiego Opa Brothers w pasażu Pokoyhof. Nie zabraknie jazzu na dachu Wroclavii, tutaj spotkamy się z Mateuszem Pospieszlakim i jego quintetem. Na ten koncert zapraszamy w środę 21 lipca – zapowiada Piotr Karwat. 

Koncerty w ramach Vertigo Summer Jazz Festival to nie tylko muzyczne smaczki dla melomanów. Muzycy występują w przeróżnych miejscach, które nie przypominają w niczym sal koncertowych czy klubów jazzowych.

– Szczególnej uwadze polecamy także nasz Pociąg do Jazzu, który organizujemy wspólnie z Klubem Sympatyków Kolei we Wrocławiu (27 lipca). W trzech wagonach zabytkowego składu jednocześnie odbędą się trzy koncerty, w których każdy pasażer będzie mógł uczestniczyć. Wtorkowe koncerty, odbywające się pod szyldem komunikacji, to również wyjątkowy koncert na terenie Portu Lotniczego Wrocław – ten koncert już we wtorek, 20 lipca. Wystąpi Tomasz Basel z muzycznym projektem „Koncert 5000 stóp ponad...” – dodaje Piotr. 

Muzyka bez granic

Tegoroczna edycja Vertigo Summer Jazz Festival niesie ze sobą kilka nowych pomysłów-niespodzianek. Takimi z pewnością są m.in.: ciężarówka firmy MAN, przemierzająca miejskie ulice z muzykami „na pokładzie”, koncert „na wysokościach”, czyli na 49. piętrze Sky Tower, trzy jednocześnie zagrane koncerty w wagonach zabytkowego pociągu czy niedzielne spotkania na Wyspie Daliowej. 

Zobacz szczegółowy program wydarzenia i wybierz coś dla siebie:

Vertigo Summer Jazz Festival 2021

Vertigo Summer Jazz Festival 2021

Jazz / W plenerze / Dla wszystkich
Termin od 1 lipca 2021 do 31 lipca 2021

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Czytaj też: Muzyczne letnie festiwale we Wrocławiu

Koncerty i liczne atrakcje

Ponad 31 wydarzeń artystycznych, w których zaprezentują się wrocławscy i nie tylko muzycy jazzowi, to idealny sposób na spędzenie lata we Wrocławiu. Dobrej zabawy na pewno nie zabraknie, zwłaszcza że organizatorzy przygotowali dla festiwalowych gości również atrakcyjne upominki. 

Wydarzenie może dojść do skutku dzięki współpracy Vertigo Jazz Club & Restaurant, Fundacji Polskiej Sztuki Współczesnej oraz Wydziału Kultury miasta Wrocławia
Zgłoś uwagę