wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. V Targi Edukacji Międzykulturowej 6 i 7 marca we Wrocławiu

To już piąte, a w międzynarodowej obsadzie – trzecie, Targi Edukacji Międzykulturowej, odbywające sie we Wrocławiu. Obecnemu wydarzeniu przyświeca hasło  „Wielokulturowa przyszłość miast – wyzwania, inspiracje i zadania”. W środę, 6 marca, targi oficjalnie otwarto w Oratorium Marianum UWr, gdzie przez dwa dni trwać będą prelekcje, prezentacje, warsztaty i debaty. Przewidzano także zamknięte warsztaty w siedzibach partnerów wydarzenia, czyli w Biurze Saksonii, w Domu Europy i Biurze Współpracy z Uczeniami Wyższymi.

Reklama

Głosem władz Wrocławia, które wspierają idee targów od ich pierwszej decyzji, była podczas otwarcia wydarzenia wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska (fot.):

– Tolerancja zawsze była, jest i będzie ważną wartością dla naszego miasta, a w życiu trzeba bronić ważnych wartości. We wspieraniu tolerancji – rozumianej jako akceptacja, okazywanie szacunku innemu człowiekowi – jest edukacja, dlatego bardzo dziękuję za tę inicjatywę, możliwość spotkania się na targach osób, które mają podobne poglądy. Moim marzeniem jest, by we wrocławskich szkołach dzieci uczyły się tolerancji przez cały rok. By systematycznie, systemowo, przez dziesięć miesięcy, przez dziesięć lekcji, w każdej klasie szkoły podstawowej takie lekcje się odbywały. Do tego pomysłu udało mi się już przekonać różne środowiska, organizacje i różnych pracodawców, więc to, że nasze dzieci będą uczyły się otwartości na świat, to również zasługa tych osób. 

Szkoła, miasto, biznes, media...

Wrocławskie Targi Edukacji Międzykulturowej – jak zapewniają organizatorzy i partnerzy wydarzenia – to jedno z najbardziej właściwych miejsc do rozmów, debat i prezentacji m.in. w obszarze, o którym wspominała wiceprezydent Granowska, czyli „na terenie” edukacji na poziomie przedszkoli czy szkół. Ale ma też nie zabraknąć wyrazów kształtowania świadomości o wielokulturowości w odniesieniu do uczelni, zakładów pracy czy urzędów. Kwestią, zwłaszcza ostatnimi czasy niezwykle nabrzmiałą, jest przeciwdziałanie mowie nienawiści. Na pewno na tych targach będzie przywoływana niejednokrotnie.

V Targi Edukacji Międzykulturowej

Wykład / Konferencje / Warsztaty
Termin od 6 lutego 2019 09:00 do 7 marca 2019 15:00

Miejsce Oratorium Marianum

Zobacz

Podczas dwudniowego spotkania nie zabraknie innych, ważnych aspektów, jak wielokulturowość, będąca naturalną cechą współczesnych miast, ale i  rodząca wiele, czasami niełatwych, wyzwań. Uczestnicy targów powiedzą, jak sobie z nimi radzić, oraz wskażą role i zadania w tym zakresie, ciążące na różnych miejskich podmiotach.

Sztuka będzie z pewnością bardzo mocnym punktem targowych warsztatów i debat – jako niezwykle cenne narzędzie do „przemycania” ważnej, ale i trudnej tematyki wielkokulturowości, propagowania otwartości i wzajemnego szacunku, ale i pokazywania, gdzie są jeszcze luki i niezagospodarowane przestrzenie w naszym rozumieniu współczesnego świata społecznych relacji. 

„Wizytówki” organizacji pozarządowych, wspierających targi, fot. mawi 

Coraz szerszy kontekst międzynarodowy

 – Pięć lat temu dopiero zaczynaliśmy przygodę z targami i dziś mogę powiedzieć, że od tamtego czasu wydarzyło się bardzo dużo – mówi Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, głównego organizatora targów. – To, że z każdą edycją jest o kilku partnerów więcej, coraz większe zainteresowanie i coraz silniejsza współpraca, powstaje wiele nowych projektów, kampanii, realizowanych zadań, bardzo ubogaca targi. Obecne na pewno dadzą temu wyraz – podkreśla dyrektor Feliks.

Uczestników targów witali Bartłomiej Świerczewski – dyr. Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia oraz (po prawej) Dorota Feliks – dyr. Wrocławskiego Centrum Spraw Społecznych. Wszystkim mówcom i prelegentom towarzyszy tłumaczka języka migowego. Jest też możliwość korzystania z tłumaczenia symultanicznego na jęz. polski i niemiecki, fot. mawi

Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia, Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi, Uniwersytet Wrocławski i patronujący targom rektor tej uczelni prof. Adam Jezierski, organizacje pozarządowe to wespół z WCRS-em podmioty, odpowiadające za część merytoryczną i logistyczną piątej edycji Targów Edukacji Międzykulturowej. Eksperci podzielą się swoją wiedzą i dobrymi praktykami, a także staną do dyskusji z uczestnikami wydarzenia.

Stanowisko Biura Saksonii z materiałami informacyjnymi i edukacyjnymi, fot. mawi

Wśród tych ostatnich znalazła się silna, niemiecka reprezentacja z Saksonii, a także po raz pierwszy goście z Czech, którzy podzielą się swoimi metodami i koncepcjami w działalności na rzecz rzecz dialogu międzykulturowego i wzajemnego szacunku.

Warto porozmawiać z nimi, a także polskimi ekspertami, nawiązać kontakty, a może nawet zaplanować wspólne działania. Do tego wszystkiego w Oratorium Marianium jest wolny dostęp, podobnie jak do niezwykle bogatej oferty wydawniczej, adresowanej do różnych grup wiekowych, przygotowanych w jęz. polskim, niemieckim i angielskim. Szczególnie warto polecić materiały, oferowane przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu, które mogą się przydać np. nauczycielom do przeprowadzenia lekcji nt. Unii Europejskiej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl