UWr: Naukowcy badają relacje chrzestny-chrześniak

Naukowcy z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego chcą sprawdzić, jak wyglądają relacje między chrzestnymi a chrześniakami. Interesuje ich, jak zmienia się rola chrzestnych we współczesnej rodzinie i jaki mają wpływ na rozwój dzieci.

  • Chrzciny, fot. pixabay.com


Badania firmowane przez uniwersytecką Katedrę Biologii Człowieka zatytułowano „Zwyczaje w relacji z przybranymi krewnymi”. – Chcemy przyjrzeć się relacjom rodzinnym z osobami, które są nazywane wujkami, ciociami, chociaż w rzeczywistości nie są krewnymi. Często ta formuła jest stosowana wobec rodziców chrzestnych, dlatego w ankiecie najwięcej pytań dotyczy właśnie związków z chrzestnymi – mówi Anna Chmielińska, koordynatorka projektu.

Wrocławscy antropolodzy chcą przeanalizować jaką formę mają te relacje, np. czy chrzestni mają wpływ na rozwój biologiczny dziecka. – W tej sferze wykorzystując swój status majątkowy mogą, na przykład mieć wpływ na wybór szkoły dla dziecka – wyjaśnia doktorantka w Katedrze Biologii Człowieka UWr. – Nasze badania to próba spojrzenia na rodzinę z innej perspektywy, w nauce takich analiz jest bardzo mało i mają ograniczony zakres.

Naukowców interesują zarówno doświadczenia chrzestnych, jak i chrześniaków. Dawniej rodzice chrzestni byli traktowali jako para opiekunów na wypadek śmierci rodzonych rodziców. Dzisiaj ich rola jest już inna.

- Jesteśmy ciekawi, jakie oczekiwania są związane przy wyborze chrzestnych, co bierze się pod uwagę – mówi Anna Chmielińska. – W gruncie rzeczy nie ma katalogu obowiązków, jakie przyjmuje na siebie chrzestny, oprócz deklarowanego podczas uroczystości „wychowania w wierze”.

Anonimowa ankieta jest dostępna na stronie Katedry Biologii Człowieka UWr.



Zgłoś uwagę