wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Komunikaty i ostrzeżenia
  4. Trwa usuwanie skutków wichury

Powalone drzwa, zniszczone trakcje trwamwajowe oraz przerwy w dostawie prądu. W czwartek wieczorem przez Wrocław przeszedł Orkan Ksawery, który zostawił po sobie ślad. W mieście oraz w okolicach strażacy zmuszeni byli interweniować ponad 1650 razy. 

Reklama

Powalone metalowe ogrodzenia na placach budowy, powywracane wózki sklepowe, powyrywane drzewa oraz połamane gałęzie – tak w skrócie wyglądał Wrocław po przejściu wichury. W samym mieście strażacy interweniowali około 300 razy. 

Prędkość wiatru wzrastała z minuty na minutę. W czwartek ok. godziny 18 wiatr w porywach osiągnął ok. 50 km/h, natomiast 2,5 godzny później jego siła wzrosła aż do 100 km/h. We Wrocławiu maksymalnie wiało z prędkością około 115 km/h.

Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu informowało mieszkańców naszego miasta o wichurze. Wyliczenia sprawdziły się praktycznie co do minuty. I tak w czwartek, od godziny 14 do 23 wrocławianie zmagali się z silnymi, porywistymi podmuchami. 

Straż pożarna prosiła mieszkańców Wrocławia o zabezpieczenie wszystkich przedmiotów ruchomych, znajdujących się na zewnątrz (balkony, ogródki, podwórka) oraz nie pozostawianie samochodów w miejscach narażonych na spadające konary lub inne ciężkie przedmioty. Nie wszyscy jednak dostosowali się się do tych próśb.  

Wrocław po wichurze

– Wczoraj we Wrocławiu od godziny 19 do godziny 6 rano poradziliśmy sobie z ok. 270 zgłoszeniami. W całej akcji brało udział w sumie aż 360 strażaków Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu – mówi oficer prasowy komendanta miejskiego PSP we Wrocławiu mł. bryg. Mariusz Piasecki.

Do pomocy ruszyły także zastępy ochotniczej straży pożarnej, które w pierwszej kolejności działały na terenach w okolicy Wrocławia, a następnie dołączyły do PSP i usuwały skutki nawałnicy w samym mieście.

– Pomagało nam około 170 strażaków z OSP, dzięki którym szybciej poradziliśmy sobie ze zgłoszonymi zdarzeniami. Co ważne, w trakcie naszych interwencji nie zanotowaliśmy żadnej osoby poszkodowanej w związku z wczorajszą nawałnicą. Najgroźniej wyglądała sytuacja w budynku, gdzie uszkodzony został komin, tuż nad pokojem dziecięcym. Ostęplowaliśmy go oraz przykryliśmy dziurę do czasu podjęcia odpowiednich kroków przez administratora obiektu – dodał Mariusz Piasecki.

Ok. godziny 19 w Kiełczowie zerwana została sieć energetyczna. Szybko pojawiły się utrudnienia na Reymonta, Gajowickiej czy na Ostatnim Groszu. Praktycznie nie było ulic, gdzie nie leżałyby połamane drzewa, bądź gałęzie.

Wiatr nie tylko łamał drzewa, ale co gorsze, wyrywał je z korzeniami, co w znacznym stopniu utrudniało ruch komunikacyjny. Zerwane zostały także trakcje tramwajowe. Duża część wrocławskiego taboru tramwajowego nie była w stanie normalnie kursować. 

Utrudnienia wystąpiły nawet na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, gdzie wiatr uszkodził tablicę informacyjną zwisającą niebezpiecznie nad jezdnią. W związku z czym, droga w kierunku Warszawy była całkowicie zablokowana.

Wrocław w dalszym ciągu walczy z usuwaniem skutów wczorajszej nawałnicy. MPK Wrocław informuje, że z większością skutków już sobie poradziło i linie autobusowe, jak i tramwajowe w większości wróciły na swoje trasy. Występuje jednak nadal problem z przejazdem na pętli Krzyki. Tramwaje linii 7 jadą do Kleciny, linie 2 i 6 dojeżdżają do przystanku Orla.

Należy pamietać, aby w przyszłości nie szukać schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe.

Awarie energetyczne:

  • 07:00 - 16:00 Siechnice: Reja, Kraszewskiego, Henryka III.
  • 07:00 - 16:00 Wrocław Psie Pole: Kościerzyńska od 38 do 40 parzyste, Jugosłowiańska od 40 do 48 parzyste.
  • 09:39 - 15:00 Wrocław, ulice: Rumiankowa, Objazdowa, Osiniecka, Strachowicka, Żernicka, Starogajowa
  • 11:25 - 18:00 Wrocław, ulica Wodzisławska
  • 11:58 - 18:00 Wrocław, ulice: Serowarska, Trzmielowicka
  • 12:13 - 15:15 Wrocław, część osiedli Stabłowice, Maślice i Pilczyce.
  • 12:15 - 14:15 Wrocław, ul. Desantowa, Graniczna, Rdestowa, Zarembowicza, Skarżyńskiego, Braci Wardzyńskich, Przybyły.
  • 12:23 - 18:00 Wrocław ulica Kośnego
  • 12:23 - 18:00 Wrocław ulice Koreańska Woskowa
  • 12:25 - 18:00 Wrocław ulica Wiosenna
  • 12:26 - 18:00 Wrocław ulice Czekoladowa, Waflowa, Cukrowa, Sazamkowa, Łysogórska, Marcepanowa, Piernikowa
  • 12:29 - 18:00 Wrocław ulice Wilgowa, Mewia, Jaskółcza, Kwidzyńska, Zagłoby, Żwirowa
  • 12:31 - 18:00 Wrocław ulice Kowalska, Wilgotna
  • 13:15 - 20:00 Wrocław, ul. Biskupia, Wita Stwosza, Purkyniego, Grodzka, Krowia, Ptasia, Krawiecka, Rydygiera, Łowiecka, Pomorska, Oławska, Bernardyńska, Św. Katarzyny, Św. Wita, Kaszubska, Św. Wincentego, pl. Strzelecki, pl. Staszica, pl. Nankiera, pl. Nowy Targ, ul. Szewska, Kuźnicza, Nożownicza, Pomorska, Kotlarska, Rostafińskiego, Łokietka, Krowia, Uniwersytecka, Paulińska, Wąska, Tamka, Rydygiera, Łaciarska, Kurzy Targ, Rynek, Grodzka, Brodatego, pl. Św. Macieja, pl. Uniwersytecki.

Szczegóły pod numerem tel. 991

Szczegóły dotyczące usuwania awarii energetycznych na stronie Tauron Dystrybucja

Ucierpiała również kolej

Służby techniczne usuwają dziesiątki powalonych na tory drzew. Priorytetem jest „uwolnienie” pociągów zatrzymanych m.in. na linii Wrocław - Poznań, Szczecin - Wrocław, Poznań - Kluczbork oraz Gubin - Zbąszynek. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwach wielkopolskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim i lubuskim.

Specjalny sztab złożony z przedstawicieli zarządcy infrastruktury i przewoźników współpracował z wojewódzkimi sztabami, by zapewnić alternatywną komunikację autobusową. Nie wszystkie zamówienia na autobusy były jednak możliwe do zrealizowania, m.in. ze względu na nieprzejezdne drogi. Dodatkowo, by maksymalnie usprawnić komunikację pasażerską, na sieci wstrzymano ruch pociągów towarowych.

W regionach dotkniętych nawałnicą pracują 24 spalinowe lokomotywy do przeciągania składów. W akcji jest  67 pociągów sieciowych oraz 30 specjalnych samochodów do napraw sieci trakcyjnej. Zmobilizowano dodatkowe zespoły pracowników do odblokowywania linii.

Podróżni mogą uzyskać informację o zmianach pod numerem infolinii 703 200 200. Na  stacjach, przystankach i w pociągach wygłaszane są dodatkowe komunikaty  o bieżącej  sytuacji  i  możliwości  kontynuowania podróży.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl