wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. USK ma nowy sprzęt do operowania raka trzustki

Aparat NanoKnife pozwala na usunięcie guzów nowotworowych, które ze względów na położenie nie mogły być operowane tradycyjną metodą. Dotyczy to przede wszystkim raka trzustki, wątroby i prostaty. Pierwszą operację z wykorzystaniem nowego sprzętu przeprowadzono w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu w czwartek 22 lutego.

Reklama

Operację wykonał zespół prof. Wojciecha Kielana wraz z asystą prof. Pawła Lampego ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który kilku lat wykorzystuje już NanoKnife do operowania nowotworów trzustki.

Na każde 100 osób, które zgłaszają się do USK z rozpoznaniem raka trzustki tylko ok. 15 proc. kwalifikuje się do radykalnego zabiegu operacyjnego, a ok. 85 proc. z nich już tylko do zabiegów paliatywnych. – Nie można u nich usunąć guza w tradycyjny sposób, bo jest za duży i nacieka na inne naczynia, które w trakcie operacji mogą zostać uszkodzone – mówi prof. Wojciech Kielan, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej USK.

Urządzenie NanoKnife to także szansa dla chorych z pojedynczymi przerzutami w wątrobie. Wykorzystuje się go także do leczenia raka prostaty, kiedy zabieg chirurgiczny nie jest już możliwy.

Aparat NanoKnife wytwarza serię mikrosekundowych impulsów elektrycznych, które są aplikowane w tkance za pomocą elektrod w kształcie igieł. Podczas zabiegu komórki nowotworowe zostają nieodwracalnie uszkodzone i obumierają.

Zabieg odbywa się pod kontrolą USG śródoperacyjnego.

Ważne: naczynia krwionośne i nerwy w rejonie uszkadzanych przez NanoKnife komórek nowotworowych zachowują swoją żywotność.

Zabieg nie jest refundowany. Do każdej operacji potrzebny jest zestaw igieł jednorazowych, których  cena to ok. 18 tys. złotych.

– Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości metoda ta będzie podlegała refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia – mówi prof. Wojciech Kielan. - Jako ośrodek akademicki, w którym jest leczona bardzo duża liczba chorych z chorobami nowotworowymi trzustki, musimy stworzyć pacjentom dostęp do najnowszych metod leczenia.

USK/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl