wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:58

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uruchamiamy Dzieciaki – w jakim zdrowiu są młodzi wrocławianie

Wrocławscy uczniowie lubią sport i są aktywni, ale ich nawyki żywieniowe pozostawiają sporo do życzenia - takie wnioski płyną z badania ankietowego prowadzonego w ramach akcji "Uruchamiamy Dzieciaki". Wyniki badań zaprezentowano w piątek 2 lutego 2018 r. Co z nich wynika?

Reklama

Celem prowadzonej w zeszłym roku szkolnym akcji było sprawdzenie nawyków związanych z aktywnością fizyczną wśród wrocławskich uczniów oraz poznanie stanu ich zdrowia, w tym nawyków żywieniowych.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 3092 uczniów z 34 szkół podstawowych i gimnazjalnych na terenie Wrocławia w roku szkolnym 2016/2017 w ramach programu "Uruchamiamy Dzieciaki". Autorska ankieta, którą następnie wypełniali rodzice, została utworzona przez zespół pracowników Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Fundację „Biegaj dla zdrowia”. Więcej o programie przeczytasz tutaj.

Niedowaga częstszym zjawiskiem, niż nadwaga

Jak pokazują wyniki badań waga ciała uczniów w zdecydowanej większości przypadków mieści się w normie lub częściej skłania się w kierunku szczupłości, niż nadwagi. Odsetek osób z nadwagą w każdej z badanych grup wiekowych dzieci nie przekraczał 15%, a z otyłością ok. 6%.

– Liczba dzieci z nadwagą jest porównywalna z doświadczającymi niedowagi, niezależnie od płci i grupy wiekowej, przy czym z upływem lat ich liczba wyraźnie maleje na rzecz wagi prawidłowej lub szczupłości. Otyłość to problem marginalny, dotykający od 2 do 6% dzieci – podkreśla dr. hab. Tomasz Zatoński, główny organizator programu Uruchamiamy Dzieciaki.

Młodzi wrocławianie są aktywni

Niemal wszystkie, bo ponad 98 % dzieci, uczestniczy w zajęciach wychowania fizycznego, a zdecydowana większość jet aktywna fizycznie również poza szkołą – niemal 70% dzieci uprawia sport lub inną formę pozaszkolnej aktywności przynajmniej raz w tygodniu, z czego ponad połowa 3-4 razy w tygodniu.

– Duża część aktywności odbywa się na świeżym powietrzu - prawie 60% dzieci przebywa na zewnątrz 1-2 godzin w każdym dniu szkolnym, a niemal 20% nawet 4 godziny. Równie liczna jest jednak grupa dzieci, które w tygodniu spędzają czas na zewnątrz bardzo krótko lub w ogóle i o tym musimy pamiętać – dodaje Tomasz Zatoński.

Naukowcy sprawdzili także, jakich aktywności dzieci podejmują się najczęściej. Prym zdecydowanie wiodą gry zespołowe i jazda na rowerze, a także bieganie i spacery. Ulubioną sporadyczną aktywnością podejmowaną 1-2 razy w tygodniu jest pływanie, na które w tym wymiarze czasu wskazało najwięcej, bo aż 42% rodziców.

Ważnym elementem codziennego planu dnia dzieci jest także korzystanie z technologii – komputera telewizora czy urządzeń mobilnych. Prawie połowa spędza przed wspomnianymi ekranami 1-2 godzin dziennie, 15% 3-4 godzin, a tylko 3% ponad 5 godzin. – Optymistyczne jest to, że ponad 30% badanych dzieci spędza przed ekranami urządzeń elektronicznych mniej, niż godzinę dziennie – kontynuuje dr Zatoński.

Za mało warzyw i owoców i nabiału, za dużo słodyczy

Druga część raportu poświęcona jest nawykom żywieniowym dzieci. Niemal 75% uczniów zjada 4-5 posiłków dziennie (przy normie wynoszącej 3-4), a - co szczególnie cieszy - aż 80% zjada śniadanie w domu. Zdrowym nawykiem żywieniowym jest również spożywanie warzyw i owoców każdego dnia przynajmniej kilka razy, co jednak robi jedynie ok. 25% dzieci. Niepokojący jest również niewielki odsetek nabiału w ich diecie – raz dziennie spożywa go tylko 30%, a kilka razy dziennie, a więc z częstotliwością zalecaną przez Instytut Żywności i Żywienia, tylko 30% uczniów.

Stałą i codzienną obecność słodyczy w diecie ich dzieci deklaruje natomiast blisko 1/3 rodziców, natomiast 2/3 badanych dzieci zjada je przynajmniej raz w tygodniu. W diecie dzieci sporadycznie obecne są potrawy typu fast food – 74% zjada je nie częściej, niż 3 razy w miesiącu, a 13% nie jada ich w ogóle.

Pełna prezentacja wyników badań akcji Uruchamiamy Dzieciaki.

Finał akcji 26 maja na Stadionie Olimpijskim

– Mamy pełną świadomość tego, że ruch dzieci, nawyki żywieniowe najmłodszych czy wreszcie zagrożenie otyłością czy nadwagą wśród uczniów są ważnym problemem społecznym, dlatego z chęcią włączamy się w tego typu akcje, jak "Uruchamiamy Dzieciaki", której wielki finał odbędzie się 26 maja 2018 r. na Stadionie Olimpijskim – mówi Ewa Monastyrska z Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Współorganizatorem finału z m.in. rozgrywkami w grach zespołowych i sprawdzianami biegowymi jest Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Dodatkowo organizatorzy akcji "Uruchamiamy Dzieciaki" nawiązali współpracę z Fundacją Sensoria, która prowadzi projekt Lekki Tornister.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl