wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:42

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uniwersytet Przyrodniczy: Studenci z medalem za wynalazek

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wrócili z USA z brązowym medalem konkursu IGEM za wynalazek: filtry mikrobiologiczne z drożdży oczyszczające powietrze z metali ciężkich.

Reklama

International Genetically Engineered Machine jest międzynarodowym konkursem z dziedziny biologii syntetycznej, organizowanym przez bostoński Massachusetts Institute of Technology, jedną z najważniejszych instytucji naukowo - technicznych na świecie.

IGEM jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń dla studentów nauk biologicznych i inżynierskich. Corocznie uczestniczy w nim ok. 300 drużyn składających się z 8-20 studentów i 2-4 opiekunów). Ideą konkursu jest prezentacja nowatorskich projektów przygotowanych przez zespoły studentów, w których wykorzystywane są narzędzia, jakimi dysponuje nowoczesna biologia syntetyczna.

Polskę reprezentowali wrocławianie

Studenci z Wrocławia w tegorocznym IGEM byli jedynym zespołem z Polski. Projekt z Uniwersytetu Przyrodniczego zakłada opracowanie filtrów biologicznych opartych o modyfikowane drożdże, które pochłaniając metale ciężkie zmieniają kolor na czerwony oraz wydzielają brzoskwiniowy zapach.

Dzikie szczepy drożdży Y. lipolytica są powszechnie wykorzystywane w przemyśle (drożdże paszowe, produkcja polioli). Badania nad filtrem z drożdży mogą być prawdziwym przełomem w monitorowaniu oraz w walce z wysokimi stężeniami metali ciężkich w powietrzu.

Studenci UPWr pracujący pod opieką prof. Zbigniewa Lazara już stworzyli prototypowy czujnik metali ciężkich nadający się do wykorzystania w mieszkaniach. Teraz pracują nad tworzenia filtru, który wyłapie z powietrza i zneutralizuje szkodliwe substancje. Nadmiar ołowiu, kadmu, rtęci w powietrzu ma fatalne skutki dla zdrowia, a Polska według Europejskiej Agencji Środowiska (EFA) jest jednym z największych emitentów tych metali.

W skład zespołu wchodzą studenci trzech kół naukowych - SKN Biotechnologów, SKN OrgChem i SKN Bioinformatyków - Klaudia Bukowiec, Patryk Józefiak, Sylwia Kawalec, Kamila Liman (liderka zespołu i koordynatorka starań o dofinansowanie udziału w konkursie w Bostonie), Jagoda Pierścińska, Dawid Słomian, Patrycja Sokalska, Patryk Surmacz, Agata Rot, Kamil Wakar.

Upwr/w

Fot. Tomasz Lewandowski/UPWr

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl