wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uniwersyteckie wyróżnienia w Święto Wrocławskiej Nauki

Prof. Oskar Malte, brazylijski chemik, który od wielu lat współpracuje z wrocławskimi uczonymi, został doktorem honoris causa Uniwersytetu. W Oratorium Marianum medale i nagrody odebrali także wykładowcy Uniwersytetu, dyplomaci i prezydent Wrocławia

Reklama

15 listopada 1945 r. prof. Kazimierz Idaszewski wystąpił przed grupą przyszłych inżynierów. Na pamiątkę pierwszego po wojnie wykładu akademickiego organizowane jest Święto Wrocławskiej Nauki. Rano przedstawiciele władz miasta i uczelni złożyli kwiaty pod Pomnikiem Profesorów Lwowskich.

Głównym akordem święta na Uniwersytecie Wrocławskim była uroczystość w Oratorium Marianum. Najpierw medale i odznaczenia państwowe i resortowe odebrało kilkudziesięciu wykładowców uniwersyteckich. Następnie rektor uczelni, prof. Adam Jezierski, życzył im wielu publikacji „Nature”, jednym z najbardziej prestiżowych wydawnictw naukowych na świecie.

Dyplom doktora honoris causa odebrał brazylijski uczony, chemik specjalizujący się w badaniach nad lantanowcami, prof. Oskar Malta związany z Uniwersytetem w Pernambuco.

Miasto księżnej Jadwigi

Podczas uroczystości wręczono także Nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej. To wyróżnienie przyznawane jest za wyjątkowe zaangażowanie we współpracę Polski i Niemiec. Jego fundatorami są: Uniwersytet i władze Wrocławia.

W tym roku wyróżniono nim dwóch dyplomatów. Rüdiger von Fritsch to wieloletni ambasador Niemiec w Polsce, polityk. W liście do uczestników uroczystości obecny ambasador RFN w Rosji wyznał, że wierzy, że zmiany na lepsze między Polakami a Niemcami są możliwe. – W Niemczech i w Polsce, a przede wszystkim we Wrocławiu są ludzie, którzy zawsze będą o to zabiegać – napisał von Fritsch.

Drugim laureatem Nagrody jest Janusz Reiter, były przedstawiciel Polski w Berlinie i Waszyngtonie, gorący orędownik porozumienia polsko-niemieckiego. Dyplomata w swoim wystąpieniu kilka razy mówił o obowiązku ciągłej pracy nad utrwalaniem i pogłębianiem współpracy Polski i Niemiec. – Pojednanie Polaków i Niemców walnie przyczyniło się do zjednoczenia Europy, było jednym z jego warunków – mówił Janusz Reiter. – Nie ma lepszego miasta na dyskusję o tym niż Wrocław, miasto Księżnej Jadwigi Śląskiej i kardynała Kominka, inicjatora listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.

Medalem Uniwersytetu Wrocławskiego uhonorowano Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia. W laudacji rektor prof. Jezierski wymienił osiągnięcia naukowe i doświadczenie akademickiego prezydenta miasta – doktora filozofii. Wspomniał o jego zaangażowaniu w „Solidarność” oraz doświadczeniach biznesowych. Jednak najwięcej uwagi poświecił miejskim inicjatywom firmowanym przez prezydenta Dutkiewicza, m.in. powołaniu Wrocławskiego Centrum Akademickiego, projektom stypendialnym, finansowemu zaangażowaniu Wrocławia w ratowanie najważniejszych uczelnianych zabytków.

Dziękując za wyróżnienie Rafał Dutkiewicz podkreślał: - Akademickie życie to najważniejsza i najpiękniejsza twarz Wrocławia – mówił.

Nawiązał także do wydarzeń z 11 listopada, kiedy przez Wrocław przeszedł marsz nacjonalistów. – Nacjonalizm to cuchnący, zepsuty pot, który społeczeństwa powinny z siebie zmyć. Wierzę, że uniwersytet jest miejscem otwartym, w którym idea tolerancji jest zachowana i kultywowana.

Medal Uniwersytetu odebrał także prof. Jerzy Lukierski. Wybitny uczony, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego jest twórcą wrocławskiej szkoły fizyki teoretycznej. Prof. Lukierski to także autor tzw. teorii deformacji kwantowych, laureat nagrody im. Marii Skłodowskiej-Curie, najważniejszego polskiego wyróżnienia dla fizyków.

Otwarte posiedzenie KRUWiO

Uroczyste Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, któremu przewodniczył prof. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, było podsumowującym akcentem tegorocznego Święta Wrocławskiej Nauki. Przewodniczący powitał  w Oratorium Marianum na UWr rektorów, pracowników uczelni, zaproszonych gości – w tym wiceprezydenta miasta Wojciecha Adamskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Jacka Ossowskiego oraz członka Rady Społecznej przy Prezydencie Wrocławia ds. współpracy ze środowiskiem akademickim prof. Tadeusza Lutego – a także doktorantów i studentów szkół wyższych. Potem w swoim przemówieniu odniósł się do obecnej sytuacji wrocławskich i opolskich uczelni, wymieniając najbardziej spektakularne w ostatnim okresie ich osiągnięcia wdrożeniowe.

Prof. Ziętek powołał się na przykłady m.in.: 

  • projektu naukowo-biznesowego Uniwersytetu Przyrodniczego z Dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim, dotyczącego tzw. Zielonej Dolny, który ma się przyczynić do poprawy jakości życia dolnośląskich mieszkańców;
  • prof. Marka Samocia z Politechniki Wrocławskiej jako laureata polskiego Nobla 2016 za odkrycie niezwykłych właściwości optycznych nanomateriałów;
  • Politechnikę Wrocławską, która w ub. roku zgłosiła 105 wynalazków i wzorów użytkowych i uzyskała 194 patenty;
  • prof. Bogusława Pawłowskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, laureata głównej nagrody prestiżowego konkursu „Popularyzator nauki 2016”;
  • realizacje „biznesowe” wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, jak projekt katamaranu pasażerskiego na wody śródlądowe, zrealizowany w ramach programu „Mozart” z firmą Navicentrum przez dr. Wojciech Wesołka, czy robot społeczny Emys do nauki języków obcych przez dzieci, który rozpoznaje twarze i wyraża emocje, za które to funkcje odpowiadał Krzysztof Kubasek;
  • spółkę spin-off, założoną przez naukowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Instytut Niskich Temperatur PAN, dzięki dofinansowaniu z NCBiR, będzie badać zastosowanie grafenu w stentach naczyniowych;
  • Akademię Wojsk Lądowych, która podpisała umowę o współpracy z prestiżową amerykańską West Point;
  • współpracę Uniwestytetu Ekonomicznego we Wrocławiu z 26 przedsiębiorstwami, w zakresie usług doradczych, eksperyz i opinii o innowacyjności, i realizację przez uczelnię projektów o wartości 29 mln; 
  • kompleksowe badania kondycji fizycznej osób po 60. roku życia przez naukowców Akademii Wychowania Fizycznego we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku, a także długofalowe monitorowanie rozwoju dzieci i młodzieży na terenach ekologicznie zagrożonych;
  • udział Akademii Muzyczej w wydarzeniach ESK 2016 – w tym występy w koncertach Europejskiej Studenckiej Orkiestry Symfonicznej.

Nie tylko o sukcesach…

...ale i problemach i zagrożeniach dla nauki mówił przewodniczący KRUWiO. – Czuję dziś ogromną niemoc naszego środowiska w stosunku do nasilającej się aktywności różnego rodzaju ruchów antynaukowych – powiedział prof. Ziętek, wskazując np. na pseudonaukowe teorie o leczeniu nowotworów witaminą C („znachor urasta do rangi guru”), na homeopatię, którą – jak mówi – „trudno nazwać nauką”, a także na tzw. ruchy antyszczepionkowe. – Poszukujący pomocy ludzie, omamieni nadzieją na ratunek, coraz bardziej przypominają sektę, gotową walczyć do upadłego w obronie swojego mentora. Ten, wieszcząc kryzys medycyny, nawołuje do zagrażających życiu terapii. I znajduje posłuch, bo naszego głosu w tej debacie nie słychać – podkreślił prof. Marek Ziętek i apelował: – Musimy przyjąć na siebie odpowiedzialność, zaangażować wszelkie siły i środki nie tylko dla dobra naszych rodzimych jednostek [uczelni - red.], ale z myślą o przyszłych pokoleniach.

Nagrody środowiska akademickiego, miejskie stypendia dla doktorantów, nominacje dla nowych członków Akademii Młodych Uczonych i Artystów

KRUWiO na posiedzeniu 18 maja br. podjęło uchwałę o przyznaniu swojej dorocznej nagrody za szczególne działania na rzecz środowiska studenckiego prof. Kazmierzowi Orzechowskiemu, chemikowi z Uniwersytetu Wrocławskiego, środowiskowemu koordynatorowi ośmiu Dolnośląskich Festiwali Nauki, dziś honorowemu członkowi Rady Programowej DFN-u. Wręczenie nagrody było kolejnym punktem uroczystości w Oratorium Marianum. Laudację na cześć laureata wygłosił rektor UWr prof. Adam Jezierski.

Kolejna nagroda, im. prof. Józefa Dudka – za działalność na rzecz integracji środowiska akademickiego przypadła w tym roku mgr. Kazimierzowi Kowalowi. Laudację wygłosił wiceprzewodniczący KRUWiO prof. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Prof. Tadeusz Luty, członek Rady Społecznej przy Prezydencie Wrocławia, przedstawił laureatów funduszu stypendialnego, ustanowionego przez miasto, za rok 2017, którym stosowne dyplomy wręczył wiceprezydent Wojciech Adamski.

Każdy z sześciu funduszy stypendialnych dla doktorantów, w ramach miejskiego Studenckiego Programu Stypendialnego – ma innego patrona i kapitułę. Są to:

  • stypendium im. Ludwika Hirszfelda: w zakresie nauk biologicznych i medycznych;
  • stypendium im. Hugona Steinhausa: w zakresie nauk matematycznych;
  • stypendium im. Maxa Borna: w zakresie nauk fizycznych i chemicznych;
  • stypendium im. Wincentego Stysia: w zakresie nauk społecznych i humanistycznych;
  • stypendium im. Jerzego Grotowskiego: w zakresie sztuki;
  • stypendium im. Jana Mozrzymasa: w zakresie badań interdyscyplinarnych.

W tym roku wpłynęło blisko 300 zgłoszeń do funduszu, z których wyłoniono 18 laureatów, przyznano także wyróżnienia w poszczególnych „kategoriach”. Wysokość stypendium to 2 tys. zł, które stypendysta doktorant dostaje przez 9 mięsiecy.

15 listopada Akademia Młodych Ucznych i Artystów przyjęła również w swoje szeregi ośmioro nowych członków – wybitnych naukowców, którzy nie ukończyli 35. roku życia, już doktorów i doktorów habilitowanych. Akty nominacyjne wręczył im wiceprezydent Wojciech Adamski.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl