wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:46

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uczelnie będą miały drony

O dronach, czyli bezzałogowych statkach latających, najczęściej mówi się w kontekście ich wykorzystywania przez wojsko, przede wszystkim podczas misji w Afganistanie. Uczeni z Uniwersytetu Przyrodniczego wraz ze specjalistami z Wyższej Szkoły Oficerskiej za pomocą dronów zamierzają prowadzić badania, dotyczące ochrony środowiska, geodezji i bezpieczeństwa regionalnego.

W poniedziałek, 28 października, porozumienie z firmami Trigger Composites (producentem dronów) i Fotomapy (wykonawcą fotomap i przestrzennych modeli terenu) podpisał prof. Bernard Kontny, dziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Pół roku temu podobny dokument o współpracy w tym zakresie zawarli także rektorzy Uniwersytetu Przyrodniczego i Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Zakres działań w ramach projektu, nazwanego kryptonimem KOS (Kontrola Ochrona Środowisko), jest bardzo szeroki. Przyrodnicy będą mogli wykorzystać efekty pracy dronów do swoich analiz, dotyczących np. ochrony środowiska, kartografii, zarządzania przestrzennego, architektury krajobrazu.

– Drony są tańsze w eksploatacji niż śmigłowce. Można z nich również korzystać częściej i szybciej niż z satelitów, które także zbierają dane, dotyczące wybranego terenu. Samoloty bezzałogowe odpowiednio wyposażone zbierają informacje z mniejszych obszarów niż satelity. To atut – mówił Tomasz Maik, przedstawiciel firmy Trigger Composites.

Udział w projekcie specjalistów ze szkoły oficerskiej też jest niezwykle istotny, bo mają oni doświadczenie w obsłudze dronów, zdobyte podczas misji m.in. w Afganistanie. Polacy sami nie korzystali z nich do prowadzenia ataków rakietowych, ale pracowali jako ich nawigatorzy.

– W tym projekcie skupimy się na realizacji zadań cywilnych, dotyczących bezpieczeństwa regionalnego – zapowiada ppłk Józef Ledzianowski. – Drony można wykorzystać na przykład do badania stanu systemu przeciwpowodziowego, obserwacji migracji dzikich zwierząt i imprez masowych, poszukiwania osób zaginionych, a nawet do analizy oceny na autostradzie, gdy doszło do wypadku. Na tej podstawie możemy przewidzieć kolejne zagrożenia i im zapobiec.

Wojskowi podkreślają: dostajemy dobre narzędzie do zbierania danych. Mamy fachowców, którzy potrafią je analizować. Ważne jednak, żeby wyniki tych badań nie zostały w szufladach, ale by udało się je sprzedać firmom czy instytucjom, którym się przydadzą.

W ramach realizacji projektu powstaną dwie grupy badawcze, które będą realizowały badania z wykorzystaniem dronów; w jednej znajdą się naukowcy, w drugiej studenci.

– Zakładamy, że wyniki badań uda nam się skomercjalizować. To bardzo ważny element tego przedsięwzięcia, bo z tych pieniędzy będziemy mogli je rozwijać – mówi Maciej Zarański, szef Klubu Innowatora, działającego na Uniwersytecie Przyrodniczym, pomysłodawca projektu i jego koordynator.

wto

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl