wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych (ZDJĘCIA)

Kilkaset osób wzięło udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu Osobowickim.Największa wrocławska nekropolia była miejscem pochówku ofiar Urzędu Bezpieczeństwa, mordowanych w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej. Na cmentarzu Osobowickim pochowano m.in. członków WiN, oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Armii Andersa, uczestników Powstania Warszawskiego.

Obchody upamiętniające rozpoczęły się o 10.30 przemarszem spod bramy głównej cmentarza pod pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-56, gdzie odbyła się główna uroczystość. Oprócz Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, kombatantów i służb mundurowych oraz polityków z Wrocławia i regionu, przyszli też przedstawiciele środowisk prawicowych i narodowych. Ci ostatni, głównie młodzi, trzymali portrety Żołnierzy Wyklętych i transparenty.Po krótkich przemówieniach, była ekumeniczna modlitwa, również po ukraińsku, w intencji zamordowanych żołnierzy, a potem apel poległych z wyczytywaniem nazwisk bohaterów, który zakończyła salwa honorowa. Na koniec złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem, a po oficjalnym  zakończeniu dużo osób podchodziło i zapalało znicze.

- To miejsce szczególne i wyjątkowe dla historii i dla pamięci – mówił  o więziennych kwaterach 81A i 120  Wojciech Trębacz z wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej.  To jedyne miejsce w Polsce, gdzie zachowały się w prawie takim samym kształcie kwatery więźniów, ofiar terroru komunistycznego. Tam właśnie rozpoczęły się też poszukiwania, badania i ustalania szczątków polskich żołnierzy, ofiar terroru stalinowskiego. IPN zakończył już prace ekshumacyjne, ale wciąż trwają prace identyfikacyjne szczątków. – Udało się nam zidentyfikować szczątki około 65 osób skazanych na śmierć i straconych w latach 1945-56. Jedną z tych osób okazał się kpt Pawłowski, którego córka poszukująca grobu ojca, zgłosiła się do nas i mogliśmy pobrać od niej materiał DNA i porównać z DNA szczątków – opowiada Wojciech Trębacz.

Przypomnijmy, że o  godz. 17.00 w kościele garnizonowym św. Elżbiety zostanie odprawiona msza św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Obchody zakończy Marsz Pamięci, który o godz. 18.15 ruszy z Rynku do Ronda Żołnierzy Wyklętych ulicami: Krupniczą, Podwalem, Świdnicką, Powstańców Śląskich i Szczęśliwą.

elg

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl