Ubierają wrocławskie krasnale

Giełduś w nobliwym brązowym płaszczu i cylindrze, Syzyfek w wełnianym ciepłym ubranku i kozakach, Meloman wystylizowany na nurka – tak wyglądaja teraz niektóre z wrocławskich krasnali w centrum miasta. Finaliści konkursu „Ubieramy wrocławskie krasnale” przebierają rzeźby 25 wrocławskich skrzatów w zaprojektowane i uszyte przez siebie bajkowe stroje. Można kibicować im przy pracy. Akcja potrwa do 16.00.

 • Syzyfek na pewno teraz nie zamarznie. (fot. Eliza Głowicka)

 • Giełduś w nobliwym ubraniu.(fot. Eliza Głowicka)

 • Melomanek na Oławskiej w stroju nurka. (fot. Eliza Głowicka)

 • Wroclovek ubrany przez stylistę Maćka Sieradzky'ego

  Wroclovek ubrany przez stylistę Maćka Sieradzky'ego

 • Podróżnik ubrany przez Ewę Sozańską-Piotrowską z Urzędu Miasta

  Podróżnik ubrany przez Ewę Sozańską-Piotrowską z Urzędu Miasta

 • Kinoman ubrany przez scenografa Małgorzatę Braszkę

  Kinoman ubrany przez scenografa Małgorzatę Braszkę

 • Życzliwek ubrany przez Małgorzatę Woźniak, dyrektora Wroclavii

  Życzliwek ubrany przez Małgorzatę Woźniak, dyrektora Wroclavii

 • Krasnal Teatralny ubrany przez Roberta Gonerę.

  Krasnal Teatralny ubrany przez Roberta Gonerę.


Dla krasnali to przygotowanie do jesiennych chłodów, a dla wrocławian i turystów – okazja do zabawy i spacerów szlakiem konkursowych projektów.

Na pierwszy ogień, o godzinie 12.00 poszedł krasnal Giełduś stojący przed wejściem do budynku Starej Giełdy na pl. Solnym. Strój zaprojektowała dla niego Marta Nawara. – Największą trudnością przy zaprojektowaniu i uszyciu stroju było to, że Giełduś ma ręce przyciśnięte do ciała, łatwiej na pewno mieli ci, ktorych krasnale mają np. rozpostarte ręce – opowiada autorka stroju dla Giełdusia. 

Ubieranie Syzyfka – jednego z pierwszych wrocławskich krasnali, bardzo przyciągało uwagę przechodniów. Marzena Szczepanik, autorka ubranka postawiła przede wszystkim na ciepłe i przytulne materiały. Syzyfek ma czapeczkę z angory, kamizelkę a la karakuły i wełniany sweterek. Spodobał się zwłaszcza dzieciom, które podchodziły i dotykały ubranka.

Konkurs „Ubieramy wrocławskie krasnale” to organizowane pod patronatem Urzędu Miasta Wrocław wydarzenie, do którego zaproszeni zostali wszyscy chętni pasjonaci szycia i projektowania. Ich zadaniem było zaprojektowanie i wykonanie stroju dla wyznaczonego krasnala. Na podstawie zgłoszeń uczestników jury wybrało 25 finalistów, każdemu z nich przydzielając po jednym krasnalu. W piątek wszyscy finaliści zaprezentują przygotowane przez siebie kreacje, ubierając w nie krasnale.

Od 22 października do 16 listopada internauci będą mieli możliwość zagłosowania na najlepsze kreacje, na stronie www.facebook.com/Wroclavia pod zakładką „Konkurs Ubieramy Wrocławskie Krasnale”.

Uroczyste ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród odbędzie się w Dniu Życzliwości, 21 listopada.

Pomysłodawcą i sponsorem konkursu jest powstająca w sercu Dolnego Śląska – Wroclavia, centrum handlowo-biurowe, zintegrowane z dworcem PKS.

Łączna wartość nagród przewidzianych w konkursie to 10 tys. zł, w podziale na: Grand Prix przyznawane przez jury w kwocie 3 tys. zł, nagrodę publiczności przyznawaną przez internautów w kwocie 3 tys. zł, 8 wyróżnień – każde o wartości 500 zł.

Przewidziano także nagrody dla internautów biorących udział w głosowaniu publiczności – książki „Opowiadania o wrocławskich krasnalach”.

W skład 5-osobowego jury wchodzą: Maciek Sieradzky – projektant, stylista, jako przewodniczący jury; Małgorzata Braszka – scenograf i kostiumolog; Ewa Sozańska-Piotrowska – przedstawiciel Urzędu Miasta Wrocław; Robert Gonera – aktor oraz Małgorzata Woźniak, dyrektor Wroclavii. Każdy z członków jury, poza konkursem, również przygotował kreację dla wybranego przez siebie krasnala (Wroclovka, Życzliwka, Turysty, Kinomana młodszego oraz Krasnala Teatralnego).

Ubieramy wrocławskie krasnale

Ubieramy wrocławskie krasnale

Dla dzieci / Dla wszystkich / Happeningi / Dla rodziców
Termin 21 października 2016 12:00

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz
Zgłoś uwagę