Światowe Igrzyska Sportowe 2017

TWG 2017 – wkrótce poznamy "sporty na zaproszenie"

  • Logo World Games 2017


Osiem dyscyplin znalazło się w drugim etapie wyboru tzw. sportów na zaproszenie, które Wrocław ma prawo zgłosić do organizacji w ramach  Światowych Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich The Word Games 2017.

Są to:

  • Futbol amerykański
  • Wioślarstwo halowe/ergometry
  • Futsal – halowa piłka nożna
  • Kickboxing
  • Żużel
  • Szachy
  • Powożenie
  • Baseball

- Otrzymaliśmy w sumie 24 aplikacje od związków i federacji sportowych zainteresowanych udziałem w igrzyskach. Część wniosków nie spełniała niestety wymogów formalnych, a pozostałe zostały przeanalizowane m.in. pod kątem możliwości oraz potrzeb organizacyjnych, medialności, tradycji oraz wielkości środowiska sportowego każdej dyscypliny w Polsce. Ostatecznie do drugiego etapu wybranych zostało właśnie osiem dyscyplin – powiedział szef wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017 Piotr Przygoński.

W drugim etapie przeprowadzone zostaną konsultacje z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Polskim Komitetem Olimpijskim, Komisją Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej Wrocławia, przedstawicielami International World Games Association (IWGA). Wpływ na to, które dyscypliny znajdą się ostatecznie w programie igrzysk, będą mieli także wrocławianie. W listopadzie uruchomiona zostanie sonda internetowa, w której będzie można zagłosować na którąś z ośmiu propozycji.

Decyzja o wyborze dyscyplin na zaproszenie zapadnie najwcześniej na początku grudnia. – Dużo będzie zależało od tego, w jakim tempie prowadzone będą negocjacje – dodał Przygoński.

Sporty na zaproszenie są to dyscypliny, które nie znajdują się w oficjalnym programie igrzysk, a ich światowe federacje nie są członkami IWGA. Wybór kolejnej nowej dyscypliny sportu musi zostać zatwierdzony przez IWGA, a całkowita liczba uczestników w programie nowych dyscyplin jest ograniczona (maksymalnie 800 osób).

Federacja Międzynarodowa, pod którą podlega nowa dyscyplina, wyraża zgodę na wypełnianie tych samych zobowiązań związanych z uczestnictwem w TWG 2017, jakie mają zastosowanie w przypadku „konkurencji oficjalnych”. Miasto Gospodarz zawiera odrębne umowy z odpowiednimi Federacjami Międzynarodowymi dotyczące warunków uczestnictwa w TWG 2017.Zgłoś uwagę