Tu najłatwiej rozpocząć działalność

We Wrocławiu powstaje Centrum Innowacji


Powstający Dolnośląski Inkubator Technologiczny wraz z Centrum Innowacji to już drugi inkubator w stolicy Dolnego Śląska realizowany przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej. Będzie mieścił się przy alei Kasztanowej we Wrocławiu.

- Ma to być miejsce wspierania zarówno osób, które podejmują innowacyjną działalność gospodarczą, jak i firm, które chcą rozwijać dotychczasową – mówi Agnieszka Mąka, dyrektor zarządzająca Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej. - Znajdą tu swoje miejsce firmy produkcyjne i usługowe, które potrzebują nowoczesnej infrastruktury i miejsca na badania oraz rozwój.

- Największą zaletą tego typu ośrodków jest wsparcie otoczenia biznesu polegające na transferze informacji, wyspecjalizowanym doradztwie oraz pomocy marketingowej – twierdzi Tomasz Tykierko, prezes DAWG.- Przystępujemy do realizacji tego projektu ze względu na olbrzymie zainteresowanie tego typu ośrodkami, które stwarzają bardzo dobre warunki do rozwoju małych firm i przedsiębiorczości na Dolnym Śląsku.

Od roku przy alei Kasztanowej we Wrocławiu działa pierwszy z inkubatorów DAWG.

- W ciągu kilku miesięcy udało nam się zapewnić w nim stuprocentową frekwencję – mówi Agnieszka Mąka. - Wszystkie powierzchnie biurowe zostały wynajęte. W tej chwili w inkubatorze swoje siedziby ma trzydzieści firm. Oprócz tego setki przedsiębiorców korzystają tam ze wsparcia doradczego. W skali dwunastu miesięcy są to imponujące liczby.

Przedsiębiorstwa, które zechcą prowadzić swoją działalność w inkubatorze, będą mogły skorzystać z wielu udogodnień. W pierwszym roku trwania umowy najmu czynsz za wynajmowaną powierzchnię biurową jest niższy o 30 proc., a w drugim roku o 15 proc. Dodatkowo, w ramach umowy najmu, przedsiębiorcy mogą bezpłatnie korzystać z sali VIP, gdzie mogą spotykać się z klientami oraz wynajmować sale konferencyjne na preferencyjnych warunkach. Dużym ułatwieniem i znacznym obniżeniem kosztów działalności każdej z firm jest wspólny sekretariat prowadzony przez DAWG.

- Firmy, które działają w inkubatorze, rozwijają się, co świadczy o pojawiających się zapytaniach o większą powierzchnię biurową – twierdzi Elżbieta Misiak z DAWG.- Są też na bieżąco informowane o nowych lokatorach, dzięki czemu nawiązują ze sobą współpracę. Można znaleźć u nas firmy z branży informatycznej i marketingowej, firmy zajmujące się pośrednictwem w nieruchomościach, rzeczoznawstwem majątkowym, organizacją eventów, zarządzaniem, doradztwem finansowym, projektowaniem, usługami inżynieryjnymi, a nawet doradztwem żywieniowym. Mamy już kolejkę chętnych na powierzchnie biurowe w inkubatorze, który powstanie jesienią.

Same prace remontowe pochłoną blisko 9 mln zł i mają się zakończyć jesienią 2014 roku.

Katarzyna Kunka

Zgłoś uwagę