wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Trzy dni z Solidarnością norwesko-polską

Festiwal, który przypomina o norweskiej pomocy dla Polaków walczących o wolność w latach 80. ubiegłego wieku, rozpoczyna się w weekend we Wrocławiu. Za darmo będzie można wybrać się na pięć koncertów, spektakl i wystawę.

Reklama

Norwescy związkowcy przyjechali do strajkującej Stoczni Gdańskiej 31 sierpnia 1980 roku. Od ich gestu rozpoczęła się akcja pomocy dla walczących o wolność Polaków. Tysiące Norwegów włączyło się w zbiórki pieniężne, przesyłkę maszyn drukarskich, a w stanie wojennym także w aktywną pomoc dla osób represjonowanych i ich rodzin pod hasłem „Ikke glem Polen!” (Pamiętaj o Polsce!). Działalność tę koordynowała organizacja Solidaritet Norge-Polen (Solidarność Polsko-Norweska), której wsparcie i współpraca z działaczami polskiej Solidarności, szczególnie w Trójmieście i Wrocławiu, przeszły do legendy. Polsko-norweska historia zainspirowała również festiwal „Solidarność Norwesko-Polska”.

W Synagodze pod Białym Bocianem będzie można posłuchać piosenek z tekstami polskich poetów (Osiecka, Tuwim, Białoszewski) w wykonaniu norweskich artystów, Ruth Wilhelmine przedstawi utwory łączące norweski folk z muzyką barokową i utworami Ewy Demarczyk. Na kolejnym koncercie norwescy artyści zaśpiewają też polskie songi solidarnościowe. W Starym Klasztorze natomiast będzie można posłuchać norweskiego i polskiego reggae.

W Instytucie Grotowskiego norweska aktorka Juni Dahr z eksperymentalnego „Visjoner Teater" zagra w monogramie „Jeanne D’Arc”, przygotowanym na podstawie zapisków i dokumentów z procesu sławnej Francuzki.

Natomiast w Centrum Historii Zajezdnia do końca lutego będzie można oglądać wystawę poświęconą norwesko-polskiej współpracy w latach 80. ubiegłego wieku i w stanie wojennym. Aby wejść na wystawę z symbolicznego trapu promu do Norwegii, konieczne jest uzyskanie pieczątki w paszporcie od norweskiego pogranicznika. Następnie zwiedzający poznają kontekst relacji norwesko-polskich w aranżacji nawiązującej do pokładu polskiego okrętu podwodnego Orzeł. W części poświęconej historii współpracy w latach 80 odwiedzający mogą zapoznać się m.in. z modelem samochodu przebudowanym w taki sposób, aby możliwe było szmuglowanie sprzętu poligraficznego dla Solidarności w Polsce, a także „przebijać się” przez szpaler ZOMOwców. Wystawa oferuje możliwość poznania tego interesującego fragmentu najnowszej historii Polski i Wrocławia poprzez opowieść budowaną za pomocą szeregu scenograficznych, filmowych i multimedialnych środków wyrazu oddziaływających na emocje zwiedzającego pozwalając mu na osobiste przeżywanie historii. Wystawa sfinansowana jest z funduszy EOG i funduszy norweskich.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja – zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: [email protected] lub telefonicznie pod numerem 71 782 81 23.

„Solidarność Norwesko-Polska” – koncerty i wystawa

„Solidarność Norwesko-Polska” – koncerty i wystawa

Koncert / Wystawa
Termin od 10 grudnia 2016 do 13 grudnia 2016

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl