Trwa spoinowanie nowej nawierzchni w Rynku [ZDJĘCIA]

Trwa uszczelnianie pierwszego odcinka nowej nawierzchni z kostki ciętej, która ma ułatwić poruszanie się po wrocławskim Rynku osobom niepełnosprawnym, rodzicom z wózkami dziecięcymi i kobietom w szpilkach. Prace odbywają się w ogrzewanym namiocie. Najpewniej w przyszłym tygodniu odbędą się pierwsze testy nowej nawierzchni. 


Robotnicy pracujący w Rynku rozpoczęli spoinowanie (wypełnianie szczelin pomiędzy kostkami zaprawą cementową) pierwszej połówki modernizowanego odcinka pierzei wschodniej. Jednak zanim przystąpiono do tego etapu robót dokładnie i z dużą precyzją zmierzono równość ułożonego odcinka i dokonano kontroli technologicznej. Nam placem budowy pojawił się też duży namiot.
 - Rozłożony nad obszarem robót namiot, ogrzewany w godzinach nocnych za pomocą nagrzewnic, zapewnia dodatnią temperaturę przez całą dobę. Jest to szczególnie istotne z uwagi na ryzyko przemarzania zaprawy, co z kolei ma wpływ na jej właściwości i trwałość – wyjaśnia Ewa Mazur, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Nowa nawierzchnia jest wykonana z granitowej kostki, poddanej specjalnej obróbce (cięcie, szlifowanie). Ciasne ułożenie, regularny kształt, proste krawędzie, wąskie i wypełnione zaprawą szczeliny pozwolą uzyskać równą płaszczyznę nie dającą efektu tarasowej czy łazienkowej terakoty,  lecz  kamiennej posadzki komponującej się ze średniowieczną płytą Rynku.

 - Wybrana technologia wymiany nawierzchni płyty Rynku jest efektem przeprowadzonych w roku 2012 konsultacji ze środowiskami niepełnosprawnych (m.in. rzecznikiem ds. osób niepełnosprawnych Bartłomiejem Skrzyńskim, stowarzyszeniem „Twoje Nowe Możliwości” czy Klubem Kibiców Niepełnosprawnych), których przedstawiciele wnioskowali o dostosowanie pierzei dla potrzeb osób mniej i niesprawnych fizycznie -  wylicza Ewa Mazur.
Drugi odcinek na tym fragmencie pierzei wschodniej (ten bliżej skrzyżowania ulicy Wita Stwosza i Kuźniczej) też jest już przygotowany do spoinowania. Ma ono odbyć się jeszcze w tym tygodniu. Ekipy budowlane wykonują pracę bardzo precyzyjnie. Najpewniej w przyszłym tygodniu odbędą się pierwsze testy nowej nawierzchni i otwarcie zmodernizowanego fragmentu.
Potem robotnicy przeniosą się na kolejny odcinek prac, od Kurzego Targu do ulicy Świdnickiej.

Harmonogram prac

Więcej o wymianie nawierzchni w Rynku

Zgłoś uwagę