Ostatnie dni rekrutacji do szkół podstawowych

Jeszcze trzy dni trwa rekrutacja uzupełniająca do klas I szkół podstawowych. Rodzice sześciolatków mają więc nadal czas, by zdecydować, czy posłać swoją pociechę do szkoły, czy jednak pozostawić na kolejny rok w tzw. zerówce. Rekrutacja odbywa się metodą tradycyjną, nie przez internet. Informacje na stronie www.edu.wroclaw.pl

  • fot. fotolia/© Claudia Paulussen


Ile dzieci 7 i 6 letnich rozpocznie we wrześniu w I klasach rok szkolny, na razie nie wiadomo. Liczby się zmieniają z tygodnia na tydzień. Z danych wrocławskiego Departamentu Edukacji z lipca wynikało, do klas I szkół podstawowych przyjętych zostało 2768 dzieci. Z tej liczby 44 procent przyjętych to dzieci siedmioletnie, a reszta (56 procent) to sześciolatki.

Oczywiście nie oznacza to, że dokładnie tylu uczniów rozpocznie we wrześniu rok szkolny. – Cały czas trwa rekrutacja uzupełniająca, wiem od dyrektorów szkół, że rodzice zapisują dzieci do klas I, więc ta liczba się zmienia – mówiła na początku sierpnia Barbara Błoch, kierownik działu ds. przedszkoli i szkół podstawowych w Departamencie Edukacji.

W wielu szkołach w klasach pierwszych są nadal wolne miejsca i w każdej chwili rodzice sześciolatków mogą posłać tam dzieci. Zainteresowani powinni zawsze osobiście skontaktować się z placówką, ponieważ może okazać się, że tych miejsc już nie ma. – W wielu placówkach rekrutacja uzupełniająca się zakończyła, a na stronie edukacji  figurują wolne miejsca. Wynika to stąd, że są wakacje, połowa przedszkoli jest zamknięta, a dyrektorzy szkół mają urlopy, więc informacje o wolnych miejscach nie są na bieżąco aktualizowane – dodaje Barbara Błoch.

Jarosław Delewski, derektor Departamentu Edukacji podkreśla, że czasem dzieci zapisywane i przenoszone są jeszcze we wrześniu. Dlatego szczegółowe dane będą znane nie prędzej niż w w drugiej połowie września.

Ostatnie dane mówią, że do klas pierwszych może pójść ok. połowa liczby dzieci, które szły w ubiegłych latach, a ponad połowę tej grupy będą stanowić właśnie sześciolatki. W roku szkolnym 2015/2016 do szkół poszło ok. 7500 dzieci (pół rocznika siedmiolatków oraz cały rocznik sześciolatków.

Anna Bytońska z biura prasowego miasta zwraca uwagę, że mniejsza liczba dzieci w szkołach nie zależy, przynajmniej we Wrocławiu, od niżu demograficznego. Ostatnie lata są dużym wyzwaniem dla planujących edukację, ze względu na wprowadzone i zapowiadane zmiany w ustawie oświatowej. Dotyczą one wszystkich samorządów w całym kraju. Przez kilka lat inwestycje były prowadzone w związku z wprowadzeniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków, z którego się ostatnio nagle wycofano.

Gdy rodzice zmienią zdanie...

A co mogą zrobić rodzice sześciolatków już zapisanych do szkoły, którzy zmienią zdanie i chcą, aby jednak ich dziecko jeszcze przez rok chodziło do przedszkola? 

Niestety, muszą liczyć się z tym, że w przedszkolu, do którego chodziła ich pociecha, nie będzie już wolnego miejsca i będą musieli posłać dziecko do innej placówki. Gmina ma obowiązek zapewnić wolne miejsca wszystkim wrocławskim sześciolatkom, ale niekoniecznie w rejonie zamieszkania. Są wciąż wolne miejsca w przedszkolach.

Nadal trwa też rekrutacja do klasy z językiem ukraińskim w SP nr 84 przy ul. Górnickiego. Chętni muszą kontaktować się ze szkołą.Zgłoś uwagę