Trener piłkarskiego Śląska Wrocław z licencją UEFA Pro

Członek sztabu szkoleniowego piłkarskiego Śląska, który przy Oporowskiej pracuje już od ponad 11 lat, Łukasz Czajka, ukończył kurs UEFA Pro, zdobywając najwyższe trenerskie uprawnienia. Oznacza to, że może samodzielnie prowadzić zespół w rozgrywkach na szczeblu centralnym, czyli od II ligi po samą ekstraklasę.

  • fot. Krystyna Pączkowska (www.slaskwroclaw.pl)

    fot. Krystyna Pączkowska (www.slaskwroclaw.pl)


Intensywny, półtoraroczny kurs

– Kurs rozpoczął się 1,5 roku temu i trwał do końca września. Był bardzo intensywny. Na początku mieliśmy obserwację mistrzostw świata do lat 20, rozgrywanych w Polsce. Mieliśmy przydzielony zespół, jeździliśmy na jego mecze i dokonywaliśmy analiz. Mnie trafiła się Korea Południowa, która dotarła aż do samego finału. - Kolejnym etapem kursu były trzydniowe zjazdy w Białej Podlaskiej, raz w miesiącu. Dzieliliśmy się chociażby na mikrogrupy, w ramach których przeprowadzaliśmy treningi dla zespołów. Ja prowadziłem dwa takie treningi ze Śląskiem we Wrocławiu, a także w Bruk-Bet Termalice Nieciecza, Skrze Częstochowa i Koronie Kielce. Zajęcia prowadziliśmy pod okiem mentora, którym w moim przypadku był Dariusz Gąsior – opowiada asystent trenera Vitezslava Lavicki.

Możliwość samodzielnego prowadzenie drużyny

Uprawnienia, które zdobył trener Czajka, dają możliwość samodzielnego prowadzenia zespołów od Ekstraklasy do II ligi. - W profesjonalnej piłce funkcjonują sztaby szkoleniowe, nikt nie działa w pojedynkę. Oczywiście to czy jesteś pierwszym trenerem, drugim, czy asystentem, niesie za sobą inną rolę i obowiązki, jednak zawsze jest to współpraca z ludźmi. Zrobiłem kurs po to, by się rozwijać mieć różne możliwości w przyszłości. Mam swoje ambicje i marzenia, ale często jest tak, że my planujemy, a pan Bóg się śmieje. Zawsze podkreślam, że najważniejsze jest dla mnie tu i teraz. Liczy się, by osiągnąć ze Śląskiem jak najlepszy wynik, zrobić jak najlepszą robotę i tylko na tym się skupiam – przyznaje trener.

Szkoleniowiec przy Oporowskiej pojawił się w 2009 roku, jako asystent ówczesnego pierwszego trenera, Ryszarda Tarasiewicza. Zdobycie licencji UEFA Pro jest jednym z jego celów, które założył sobie po przyjściu do klubu.Zgłoś uwagę