Wskocz na „Trampolinę do kultury” – bezpłatne warsztaty dla każdego

Już po raz czwarty Fundacja OPEN MIND zaprasza do nadodrzańskiego CRZ Krzywy Komin, które zamieni się w Laboratorium Designu i Sztuki. Tegoroczna edycja projektu przebiega pod hasłem „Trampolina do kultury”. Na wrocławian – od najmłodszych do seniorów – czekają bezpłatne warsztaty i szkolenia w siedmiu pracowniach, prowadzonych przez profesjonalnych artystów, projektantów, rzemieślników i liderów kultury. Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Wrocławia, a współfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


„Trampolina do kultury” to profesjonalna, całoroczna oferta edukacyjna, oparta na dialogu pomiędzy współczesnym designem i technologicznymi innowacjami oraz tradycyjnym rzemiosłem i szeroko rozumianą kulturą materialną. Motyw „Trampoliny” symbolizuje niepohamowaną twórczość, dynamiczny rozwój i wspólną zabawę, w której udział wezmą całe rodziny.

Program obejmuje ok. 60 bezpłatnych wydarzeń – warsztatów, szkoleń i spotkań, podczas których uczestnicy będą poznawać dawne techniki rękodzieła, nabywać umiejętności posługiwania się nowymi technologiami oraz rozwijać kompetencje kulturowe i artystyczne pasje. Łącznie to ponad 400 godzin kreatywnych działań. Zajęcia ujęto w pięć bloków tematycznych oraz dwie specjalne pracownie.

Kultura Ubioru

To cykl, który powstał z myślą o miłośnikach mody i eksperymentów z igłą i nitką w roli głównej. Uczestnicy będą rozwijać umiejętności z zakresu szycia, projektowania ubrań oraz wyrobu ozdób i dodatków. To okazja do doskonalenia zmysłu artystycznego i rozwijania własnego, niepowtarzalnego stylu.

Kultura Książki 

Cykl rodzinny, którego uczestnicy wyruszą w podróż, jaką przemierza opowieść, by trafić w ręce małego czytelnika. Podczas warsztatów wyjściowa historia będzie twórczo przekształcana, by powstał jedyny w swoim rodzaju egzemplarz książki.

Wszystko pod okiem specjalistów z zakresu edytorstwa oraz mistrzów dawnych zawodów, takich jak introligator, poligraf, typograf, drukarz.

Kultura Mebla

Tu zajęcia odkryją przed ich uczestnikami twórcze możliwości, tkwiące w ich najbliższym otoczeniu. Cykl składa się z warsztatów stolarskich, tapicerskich, renowacyjnych i projektowania. Osoby, które wezmą w nich udział, tchną życie w stare sprzęty oraz stworzą zupełnie nowe, bazując na tradycyjnej wiedzy rzemieślniczej.

Kultura Animacji Graficznej

Uczestnicy tego cyklu nauczą się tworzyć zarówno ten statyczny, jak i ożywiony przekaz wizualny. Zaplanowano warsztaty projektowania grafiki, identyfikacji wizualnej, animacji oraz postprodukcji filmowej.

To okazja do połączenia artystycznej twórczości z nabywaniem kompetencji w obszarze komunikacji wizerunkowej.

Kultura Lidera Kultury

Tym powinni zainteresować się projektanci, artyści, rzemieślnicy i wszystkie osoby, działające w sektorach kreatywnych. Ten cykl szkoleń wyposaży uczestników w narzędzia, niezbędne do projektowania biznesu w obszarze kultury.

Warsztaty koncentrują się na kluczowych kompetencjach, jak zarządzanie własnym projektem, sprzedaż czy kreowanie wizerunku.

Trampolina Kids

Warsztaty są skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 15 lat. To prawdziwa trampolina dla dziecięcej pomysłowości. Szeroka oferta innowacyjnych zajęć edukacyjnych pozwoli uczestnikom poznać tajniki sztuki, designu i architektury. Podczas warsztatów dzieci staną się inspiracją dla dorosłych, a dorośli dla dzieci.

Trampolina Senior

Cykl zróżnicowanych tematycznie warsztatów, dedykowanych osobom po 60. roku życia. Uczestnicy znajdą w nich zarówno artystyczną ekspresję, jak i naukę praktycznych umiejętnośc,i m.in. z zakresu użytkowania nowych technologii.

Trampolina Senior to także przestrzeń międzypokoleniowego spotkania, wymiany wiedzy i doświadczeń.

Miejsce i czas

Całość projektu będzie realizowana na Nadodrzu, gdzie Centrum Rozwoju Zawodowego „Krzywy Komin” od lat prowadzi działalność edukacyjną i kulturotwórczą, budząc kreatywność lokalnej społeczności.

Aktualną ofertę warsztatów projektu „Trampoliny do kultury” można odnaleźć na stronie krzywykomin.pl. Program tegoroczny zakończy się wystawą finałową, którą zaplanowano na grudzień br.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

 materiały organizatorówZgłoś uwagę