wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:26

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Trakt wokół Rynku już gotowy

Trakt to szeroki na sześć metrów pas wokół całego wrocławskiego Rynku. Ułatwi poruszenie się osobom na wózkach, niewidomym, rodzicom z dziećmi w wózkach.

Reklama

Prace nad ostatnią częścią traktu trwały od stycznia. Jeszcze w tym tygodniu cała trasa będzie dostępna dla przechodniów.

Trakt to pas, szeroki na sześć metrów, biegnący wzdłuż pierzei Rynku. – To w sumie 4,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni, wykorzystano do jego budowy 144 tysiące kostek granitowych – mówi Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. – Kostki są w trzech rozmiarach, dzięki czemu powierzchnia traktu nie wygląda jak glazura. Kostki były dodatkowo przycinane, a szczeliny między nimi klejone zaprawą.

Rynek we Wrocławiu został gruntownie wyremontowany w 1997 roku. Jednak szczeliny między kostkami były jedynie zasypane, a piasek z czasem się wypłukiwał. To powodowało, że w głębokie szpary wpadały koła wózków inwalidzkich i wózków z dziećmi. Trudności z poruszaniem się po nierównej powierzchni miały także osoby niewidome i niedowidzące, skarżyły się na to również kobiety chodzące w butach na wysokich obcasach. Pierwsze pomysły na poprawienie powierzchni Rynku pojawiły się w 2010 roku, jednak metoda wypełnienie szczelin żywicą nie sprawdziła się. Ostatecznie władze Wrocławia zdecydowały o wymianie pasa powierzchni wokół Rynku, który ochrzczono szpilkostradą.

Projekt pilotował Bartłomiej Skrzyński. Rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych podkreśla, że pomysł był konsultowany z wieloma grupami mieszkańców, m.in. osobami niewidomymi. – To także dzięki ich sugestiom zrezygnowano z odsunięcia letnich ogródków restauracyjnych od kamienic i wpasowania tam traktu. W ten sposób powstałby tunel, w którym przecinałyby się ścieżki kelnerów, klientów restauracji i przechodniów. Osoby niewidome byłyby zagrożone tym, że wpadnie na nie np. kelner z gorącym napojem. A ludziom poruszających się na wózkach ogródki ograniczyłyby możliwość podziwiania Rynku podczas spaceru – mówi Bartłomiej Skrzyński.

Budowa szpilkostrady przeciągała się, ponieważ firma, która wybudowała jej większą część, w trakcie prac zbankrutowała. Władze miasta musiały wybrać nowego wykonawcę na dokończenie modernizacji.

Agata Roczniak, modelka poruszająca się na wózku, narzeka pół żartem: - Jestem niepocieszona, bo tę równą część Rynku wybiera do spacerowania coraz więcej osób, nie tylko na wózkach lub z wózkami dziecięcymi, dlatego nie mogę jeździć po niej wózkiem tak szybko jak do tej pory.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl