Podłaźniczka motywem przewodnim. Jest przetarg na świąteczną iluminację

Gwiazdy, łańcuchy i podłaźniczka, czyli czubek jodły, świerku lub sosnowa gałąź wieszana pod sufitem, to motywy przewodnie iluminacji bożonarodzeniowej we Wrocławiu. Jest przetarg na wykonanie ekspozycji.

  • Wrocławska choinka rozbłyśnie w mikołajki /fot. Janusz Krzeszowski

    Wrocławska choinka rozbłyśnie w mikołajki /fot. Janusz Krzeszowski


Nowa iluminacja świąteczno-zimowa ma nawiązać do bożonarodzeniowych tradycji. Motywem przewodnim zostanie polska podłaźniczka i związane z nią dekoracje – pająki, opłatkowe światy, gwiazdy, łańcuchy oraz dekoracje ze słomy i kolorowych papierów.

Podłaźniczkę wieszano pod sufitem w XIX i XX w., lecz 100 lat temu została wyparta przez stojącą choinkę. Podłaźniczka miała zapewniać spokój i dobrobyt oraz rychłe zamążpójście pannom.

– Różnorodność i bogactwo form było ogromne w różnych rejonach Polski, a ich tradycja jest w dalszym ciągu kontynuowana. Mniej lub bardziej rozbudowane formy, urozmaicone łańcuchami, wielobarwnymi kulami, gwiazdami ze słomy, papieru i bibuły posłużyły jako inspiracja do opracowania elementów świetlnych – czytamy w projekcie iluminacji.

Świąteczna iluminacja zapalana jest we Wrocławiu w mikołajki. Jak co roku, na latarniach ulicznych i słupach nie zabraknie gwiazd, śnieżynek oraz girland. Pojawią się również tunele świetlne, do których będzie można wejść i zrobić zdjęcia. Na moście Tumskim pozostaną serduszka, których nie zawieszono rok temu z powodu remontu.

Wizualizacja świątecznej iluminacji we Wrocławiu, mat. ZDiUM

Przetarg zakłada, że na najbliższe dwa sezony – 2021/2022 oraz 2022/2023 dominować będzie pięć kolorów światła: biały zimny, biały ciepły, żółty, bursztynowy oraz niebieski. Ten zestaw będzie obowiązywać m.in. na wszystkich choinkach, a będzie ich kilkanaście, m.in. przy katedrze, na Nowych Żernikach, na ul. Dobrzyńskiej, na Rynku Psiego Pola, na pl. Uniwersyteckim, na pl. Nowy Targ, na pl. Grunwaldzkim oraz na Rynku. W samym centrum miasta pojawi się 20-metrowa sztuczna ekologiczna choinka lub 18-metrowy świerk.

Całość iluminacji musi zostać zamontowana przed otwarciem Jarmarku Bożonarodzeniowego. Oferty w przetargu na wynajem, transport, montaż, eksploatację w czasie ekspozycji oraz demontaż można składać do 17 sierpnia. Umowa będzie obowiązywać do 12 lutego 2023 r.Zgłoś uwagę