Rozpoczął się Miesiąc Lwowski [TOP 10, wideo]

Na podróż w głąb Ukrainy zaprasza Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016. Kwiecień jest bowiem miesiącem Lwowa we Wrocławiu. Czeka nas mnóstwo wydarzeń – koncertów, spotkań, animacji dla dzieci, pokazów filmowych, wystaw. W samym sercu miasta działać będzie Lwowska Uliczka, gdzie będzie można spróbować ukraińskich smaków.

 • Z okazji Miesiąca Lwowskiego została wydana dwujęzyczna polsko-ukraińska antologia poezji ukraińskiej „Listy z Ukrainy". fot. Tomasz Walków

  Z okazji Miesiąca Lwowskiego została wydana dwujęzyczna polsko-ukraińska antologia poezji ukraińskiej „Listy z Ukrainy". fot. Tomasz Walków

 • Miesiąc Lwowski we Wrocławiu. fot. Tomasz Walków

  Miesiąc Lwowski we Wrocławiu. fot. Tomasz Walków

 • Miesiąc Lwowski we Wrocławiu. fot. Tomasz Walków

  Miesiąc Lwowski we Wrocławiu. fot. Tomasz Walków

 • Miesiąc Lwowski we Wrocławiu. fot. Tomasz Walków

  Miesiąc Lwowski we Wrocławiu. fot. Tomasz Walków


Przez blisko 30 dni Lwów będzie dzielił z Wrocławiem tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a do Wrocławia przyjedzie blisko 300 ukraińskich artystów – muzyków, pisarzy, malarzy, performerów, reżyserów. Miesiąc Lwowski zainauguruje wystawa „Ukrajins’kyj Zriz: Przeobrażenia”. Od 1 kwietnia na sześciu piętrach kamienicy w Rynku 25 (dawna Moda Polska) będzie można zobaczyć blisko 200 prac 50 współczesnych artystów z Ukrainy. Wystawie towarzyszy obszerny katalog.

- Lwów jest kulturalną stolicą Ukrainy, a Wrocław Europy i na styku tych wydarzeń powstanie coś niesamowitego, bo kultura to most, który czyni cuda, a te wypełniają ludzie, dlatego zapraszam wszytskich do uczestnictwa w Miesiącu Lwowskim we Wrocławiu - mówi Andriej Moskalenko, przedstawiciel mera Lwowa, Andrieja Sadowego.

Wydarzenia, które odbędą się w kwietniu podzielono na sześć bloków tematycznych.  Muzyka to koncerty ukraińskich muzyków jak Hycz Orchestr, Shatur-Gudur, Dagadana, czy jazzmanów. Usłyszymy też autorskie projekty, nowe eksperymentalne brzmienia, muzycy zabiorą słuchaczy w muzyczna podróż po kulturach Ukrainy. W cyklu Literatura/Debaty czekają nas spotkania z ukraińskimi i polskimi pisarzami. W programie także Noc Ukraińskiej Poezji i Muzyki Non Stop. Z okazji Miesiąca Lwowskiego została wydana dwujęzyczna polsko-ukraińska antologia poezji ukraińskiej „Listy z Ukrainy". - Są w niej wiersze, które powstały po roku 2013 autorów znanych, ale też takich, którzy dopiero zaczynają pisać poezję - mówi Hryhorij Semenczuk, kurator programu literackiego.

W cyklu Film zobaczymy w Kinie Nowe Horyzonty nie tylko znane tytuły kina ukraińskiego sprzed lat, ale przede wszystkim  filmy młodych, współczesnych twórców. Dzieci natomiast będą mogły wziąć udział w warsztatach robienia masek, w warsztatach muzycznych z zespołem Dagadana, pomalować artystyczne pisanki, zbudować własne instrumenty, a nawet nauczyć robić się ukraińskie lalki.

Na cały miesiąc Przejście Garncarskie zmieni się w Uliczkę Lwowską. Staną tam stoiska z kuchnią ukraińską oraz stoiska rzemiosła tzw. majsternie, w których będą powstawać wyroby ze skóry, ceramiki, obrazy na szkle, będą pisane ikony, zabawki. Lwowska Uliczka będzie działać codziennie od godz. 12 do 21.

- Będę czuć stysfakcję, gdy Miesiąc Lwowski stanie się wydarzeniem cyklicznym, a polscy i ukraińscy artyści będą wspólnie grać, występować, wydawać książki - zaznacza Rafał „Koza" Koziński, kurator Miesiąca Lwowskiego.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Pełny program Miesiąca Lwowskiego

Zgłoś uwagę