To już pewne. Amazon zainwestuje pod Wrocławiem

Pracę znajdzie 6 tys. ludzi


Umowa dziś (w poniedziałek) została podpisana w Ministerstwie Gospodarki. W imieniu rządu polskiego parafował ją wicepremier, minister gospodarki, Janusz Piechociński.

- Witamy w Polsce firmę Amazon, która w 2014 r. i 2015 r. otworzy trzy centra logistyczne i utworzy w każdym z nich po 2 tys. stałych miejsc pracy oraz po 3 tys. sezonowych – powiedział wicepremier, minister gospodarki podczas konferencji prasowej z przedstawicielami firmy Amazon.

Dwa pierwsze centra logistyczne, obsługujące amerykańskiego giganta sprzedaży internetowej, spółkę Amazon powstaną w okolicach Wrocławia (w Bielanach Wrocławskich) i Poznania (w Sadach), a ich otwarcie planowane jest na sierpień 2014 r. Kolejne centrum we Wrocławiu zostanie otwarte do połowy 2015 r. W sumie zatrudnienie znajdzie w nich około 6 tys. stałych pracowników (po dwa tysiące w każdym), a sezonowo nawet dodatkowe 9 tysięcy (po trzy tysiące w każdym z centrów).

Tim Collins, dyrektor operacyjny Amazon na Europę, zwrócił uwagę na zaangażowanie rządu i władz lokalnych w tworzeniu sprzyjających warunków biznesowych do zrealizowania tej inwestycji. – Doceniamy współpracę z partnerami oraz władzami państwowymi i lokalnymi, dzięki którym w tak szybkim czasie udało się zrealizować nasze plany związane z centrami logistycznymi. Polska jest dynamicznym, bardzo szybko rozwijającym się krajem, posiadającym zaangażowanych i kompetentnych pracowników. Jestem przekonany, że to dobra zapowiedź powodzenia naszych inwestycji – dodał.

Każde z centrów będzie miało około 100 tys. mkw. powierzchni. Kosztować ma 50-60 mln euro. Firma przeniesie do nich dystrybucję swoich towarów z Niemiec i będzie obsługiwać stąd znaczną część zachodniej Europy. Amazon nadal nie potwierdził, czy będzie w naszym kraju podbijać także rynek sprzedaży i otworzy tu swój oddział. Na razie firma, chce jedynie zaoszczędzić na kosztach związanych z funkcjonowaniem centrów w Niemczech, zatrudniając na korzystniejszych warunkach pracowników w Polsce i na polskim terenie. Jednak jak wskazują eksperci, to dopiero początek do większej ekspansji, bowiem centra logistyczne dadzą podstawę do budowania zaplecza sprzedażowego.

Wicepremier Janusz Piechociński podkreślił, że Polska w tym roku zajmuje II miejsce w Europie pod względem nowo utworzonych miejsc pracy. – Inwestorzy cenią nas za stabilność polityczną, gospodarczą oraz przewidywalność społeczną. Liczymy, że inwestycja Amazona przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarczego naszego kraju – zaznaczył. Dodał, że w latach 2004–2012, skierowane do Polski bezpośrednie inwestycje zagraniczne wyniosły ponad 97 mld euro.

W ocenie wicepremiera Piechocińskiego, przewagą naszego kraju są także doskonale wykształceni pracownicy. - Polscy inżynierowie i naukowcy są cenieni na całym świecie poinformował. – Oferujemy inwestorom absolwentów z prawie pół tysiąca wyższych szkół i uczelni, od specjalistów zarządzania i informatyków, których corocznie przybywa po 30 tys., po biochemików – dodał.

Amazon jest największą światową siecią handlu wysyłkowego, która zaczynała jako księgarnia. Potem stopniowo rozszerzała ofertę o filmy, muzykę, ubrania, biżuterię, sprzęt i oprogramowanie komputerowe. Od sierpnia tego roku jest również internetowym domem aukcyjnym.

Maciej Nowaczyk

Zgłoś uwagę