Tkanina artystyczna i malarstwo - wernisaż

Wernisaż odbędzie się 12 października 2016 r. o godz. 17.00 w Otwartych Pracowniach Artystycznych dla Dorosłych - Ognisko Kultury Plastycznej im. Eugeniusza Gepperta - Wrocław ul. Ruska 46c/7.


Maria Gostylla-Pachucka jest absolwentką Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta w 1960 r. Jest artystką wszechstronną, uprawia malarstwo akwarelowe, rysunek oraz tkactwo. Od 1972 do 1990 r. należała do wrocławskiej grupy tkackiej „10xtak’’. Od 1990 r. należy do artystycznej grupy tkaczek francuskich „Fil en Main”. Poza Działalnością plastyczną pani Maria Gostylla-Pachucka, przez wiele lat uczyła gry na fortepianie , jest bowiem także absolwentką Szkoły Muzycznej II stopnia. Tkaniny z wełny tworzone przez artystkę urzekają swoją przejrzystością i pozorną prostotą, eksponują walory wykorzystywanego tworzywa. W pracach artystka łączy różne rodzaje splotów; gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawiają się elementy przypominające powrozy. Kompozycje budowane na zasadzie powtarzalności rytmów, zamknięte u dołu owalem przypominającym kształt instrument, świadczą o wpływie muzyki, która jest drugą pasją artystki.

Maria Gostylla-Pachucka ma na swoim koncie ponad 150 wystaw w kraju i zagranicą min. w Niemczech, Francji, Holandii i Austrii.

Zgłoś uwagę