Sprawdź, czy zdałbyś test z parkowania we Wrocławiu

Utrudniają przejście pieszym, ograniczają widoczność innym pojazdom, zajmują drogi i pasy rowerowe, niszczą trawniki i chodniki – mowa o nielegalnie zaparkowanych samochodach. Dyskusja na ich temat rozgorzała w mediach społecznościowych i tradycyjnych. Wrocławska Straż Miejska razem z Oficerem Pieszym zainicjowali projekt cyklicznych patroli w miejscach, w których najczęściej dochodzi do nielegalnego parkowanie. Swoją akcję edukacyjną przeprowadziło w miniony weekend również Stowarzyszenie Akcja Miasto we współpracy z portalem www.wroclaw.pl.

  • nie dla nielegalnego parkowania we Wrocławiu

    Happening Stowarzyszenia Akcja Miasto

  • Happening Stowarzyszenia Akcja Miasto

  • Happening Stowarzyszenia Akcja Miasto

  • Happening Stowarzyszenia Akcja Miasto


Stowarzyszenie Akcja Miasto we współpracy z portalem www.wroclaw.pl przygotowało happening edukacyjny skierowany do kierowców, który miał na celu poszerzenie wiedzy dotyczącej prawidłowego parkowania i zwrócenie uwagi na konsekwencje, jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie przepisów.

 

Aktywiści za wycieraczkami nieprawidłowo zaparkowanych samochodów zostawiali ulotkę z quizem o parkowaniu i kolorowy balon.

Akcja Miasto podczas happeningu

Test dla kierowców składa się z trzech pytań. Mają one ułatwić im zrozumienie, do jakich skutków prowadzi blokowanie chodników czy przejść dla pieszych. Przy okazji, quiz pomaga zapomnieć o wymówkach, a także znaleźć najbliższy parking, na którym mogą zaparkować legalnie.

Pomarańczowo na św. Antoniego i Kotlarskiej

Happening rozpoczął się w miniony weekend - w sobotę aktywiści pouczali kierowców na ul. św. Antoniego, w niedzielę na ul. Kotlarskiej, dzisiaj finiszują na pl. Solnym i uliczkach wokół Rynku. – Z niektórymi kierowcami udało nam się porozmawiać. Część z nich reagowała bardzo pozytywnie na naszą akcję, inni wręcz przeciwnie - złościli się, gdy słyszeli od nas, że łamią prawo. Najbardziej absurdalnym przypadkiem była pani, która oczekiwała od nas, że zapłacimy jej za parking, skoro nie pozwalamy zaparkować nielegalnie, ale za darmo  opowiada Sandra Domańska, jedna z organizatorek wydarzenia.

  

Sami kierowcy często lekceważą przepisy, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, jakie dla innych niesie ich brak rozwagi czy wyobraźni. Jak tłumaczą się z popełnionych błędów? Usłyszeliśmy niemal wszystkie wymówki, które zamieściliśmy na naszej ulotce. Najczęściej pojawiało się zrzucanie odpowiedzialności na innych, czyli “wszyscy tu parkują” lub te związane z brakiem czasu lub miejsc do zaparkowania. dodaje Domańska.

Sprawdź również: Kontrole parkingowe we Wrocławiu

Czytaj również: Strefy płatnego parkowania we Wrocławiu oraz Strefy parkowania, osoby niepełnosprawne

Zgłoś uwagę