Terry Gilliam wśród gości 18. MFF Nowe Horyzonty

Tradycyjnie, na wrocławskim MFF Nowe Horyzonty zagości wielu przedstawicieli świata filmu, w tym wybitne reżyserki i reżyserzy, nagradzani na światowych festiwalach aktorzy oraz wschodzące gwiazdy ekranu. Widzowie spotkają się m.in. z żywą legendą kina Terrym Gilliamem, twórcą „Człowieka, który zabił Don Kichota”, filmu, który obejrzymy na 18. FNH.  

  • Człowiek, który zabił Don Kichota

    Kadr z filmu „Człowiek, który zabił Don Kichota”, mat prasowe

  • terry gilliam

    Terry Gilliam na planie filmowym, mat. prasowe


Terry Gilliam, amerykański reżyser i scenarzysta, jeden z członków grupy Monty Pythona, twórca takich obrazów, jak „Monty Python i święty Graal”, „Nieustraszeni bracia Grimm”, „Brazil”, „12 małp”, „Fisher King” czy „Parnassus”, przyjeżdża na festiwal do Wrocławia. Po projekcji swojego – bardzo długo wyczekiwanego filmu – spotka się z festiwalową publicznością.

Czytaj więcej o wydarzeniu:

18. FNH: Spotkanie z Terrym Gilliamem

18. FNH: Spotkanie z Terrym Gilliamem

Komedia / Wydarzenie kinowe
Termin od 1 sierpnia 2018 do 3 sierpnia 2018

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Twórcy z zagranicy...

Na festiwalu pojawi się również Adina Pintilie wspólnie z aktorami filmu „Touch Me Not” (m.in. Tómasem Lemarquis, znanym z „Nói Albinói” i „Blade Runner 2049”).

Nowe Horyzonty cenią różnorodność, dlatego jednym z gości będzie także Rajkumar Hirani, wielka gwiazda Bollywoodu, autor niezwykle popularnych filmów w Indiach. Wrocławska publiczność zobaczy premierowo w Polsce jego „Sanju” – energetyczną biografię słynnego Sanjaya Dutta.

Nie można przegapić również spotkania z Gustavem Möllerem i Janem Jakobem Cedergrenem – reżyserem i aktorem „Winnych” – fenomenu festiwali Sundance i w Rotterdamie, gdzie film zdobył Nagrody Publiczności.

Do Wrocławia przyjadą też Ildikó Enyedi i Pedro Costa (bohaterowie retrospektyw), Joe Penna (reżyser „Arktyki” z Madsem Mikkelsenem), Pen-ek Ratanaruang (autor „Samui Song”, jeden z najciekawszych twórców tajskiego kina), Lukas Dhont – twórca obsypanego nagrodami w Cannes „Girl”, czy Adriano Tardiolo – wcielający się w główną postać „Szczęśliwego Lazzaro” w reż. Alice Rohwacher, nagrodzonego w Cannes za najlepszy scenariusz.

„Szczęśliwy Lazzaro”

O zachodniej obsesji uszczelniania granic opowie Ali Abbasi, zwycięzca canneńskiej sekcji Un Certain Regard, który w „Granicy” łączy najlepsze tradycje wrażliwego społecznie skandynawskiego kryminału z mroczną urodą baśni nordyckich i śmiałością thrillera erotycznego.

...i z Polski

Nie zabraknie też gości z Polski, wśród nich m.in.: Agnieszka Smoczyńska (w programie NH znalazły się wyreżyserowane przez nią „Fuga” oraz „Atlas zła”, do którego przygotowała jedną z nowel), Jagoda Szelc – autorka głośnego filmu „Wieża. Jasny dzień”; we Wrocławiu widzowie zobaczą także jej „Monument”, Dorota Segda – debiutująca w 1989 r. brawurową, podwójną rolą w „Moim wieku XX” Ildikó Enyedi.

„Jak pies z kotem”

Gośmi festiwalu będą również Łukasz Grzegorzek oraz Jacek Braciak, Karolina Bruchnicka i Agata Buzek – czyli reżyser i aktorzy „Córki trenera”, Olga Chajdas – autorka „Niny” (Big Screen Award w Rotterdamie), Olgierd Łukaszewicz, Aleksandra Konieczna i Bożena Stachura – aktorzy „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka czy występująca w „Fudze” Gabriela Muskała.

Na festiwal przyjadą jurorzy Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty: Valeska Grisebach (niemiecka reżyserka, zeszłoroczna laureatka Grand Prix za „Western”), Anna Jadowska (reżyserka nagradzanych „Dzikich róż”), Michał Marczak (autor docenionych na Sundance „Wszystkich nieprzespanych nocy”), Fred Kelemen (niemiecki reżyser i operator; bohater ubiegłorocznej retrospektywy na FNH) oraz Claudia Landsberger (Holenderka, specjalistka od międzynarodowego marketingu filmowego, producentka kreatywna).

„Autsajder”

Widzowie spotkają także twórców konkursowych produkcji: Ewę Banaszewicz i Mateusza Dymka („Moja polska dziewczyna”), Isabellę Eklöf („Holiday”), Ongjena Glavonica („Ładunek”), Malene Choi Jensen („Powrót”) oraz Valérie Massadian („Milla”).

Bilety na poszczególne pokazy dostępne są na www.nowehoryzonty.pl lub w kasach Kina Nowe Horyzonty.

Zobacz: Cały program festiwalu Zgłoś uwagę