wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:14

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Terapia przez sztukę

Mali pacjenci Oddziału  Intensywnej Terapii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej nie patrzą już na puste ściany. To dzięki prezentowi od młodej wrocławskiej malarki, która namalowała i podarowała klinice 12 swoich obrazów. To chyba jedyny w Polsce oddział intensywnej terapii, w którym pacjenci i personel mogą obcować ze sztuką.

Jolanta Strzelczyk, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych ponad rok pracowała nad projektem „Barwy natury”, który składa się z 12 obrazów. Wszystkie prace młodej malarki trafiły kilka dni temu na intensywna terapię dziecięcą.   

Obrazy (w większości abstrakcyjne i przedstawiające naturę)  zawieszono pod sufitem w salach w taki sposób, żeby dzieci leżące w łóżeczkach i nie mogące się z nich ruszyć,  mogły swobodnie na nie patrzeć. Obrazy wiszą też na ścianach oddziału i w izolatce.

Dr Marzena Zielińska kierująca Oddziałem Intensywnej Terapii Dziecięcej USK nie ukrywa radości z powodu niezwykłego prezentu, jaki dostali:

- Przyznaję, że to było moje marzenie. Nie raz zastanawiałam się, jak umilić czas moim małym pacjentom, którzy leżą u nas czasami nawet długie miesiące „przywiązani” do aparatury. Chciałam, żeby dzieci, które mają wokół siebie tylko specjalistyczną aparaturę, mogły też obcować ze sztuką  – podkreśla. I dodaje:

- Terapia poprzez sztukę? Tak. Sądzę, że właśnie abstrakcyjne obrazy mogą dostarczać nowych bodźców chorym dzieciom a nawet stymulować neurologicznie moich pacjentów.

Autorka prac „Barwy natury” odwiedziła już oczywiście Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej a towarzyszyli jej prof. Piotr Kielan, rektor ASP i prof. Wojciech Kaniowski z Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP.

- Mam nadzieję, że moje prace spodobają się dzieciom. Zdecydowałam się namalować prace abstrakcyjne, bo gdyby to była np. Myszka Miki, czy inna popularna postać z bajek to po miesiącu stałaby się nudna – opowiada malarka.

Obrazy są darem autorki dla szpitala. Sponsorzy ufundowali jedynie materiały, z których wykonano projekt.

Być może nie będzie to ostatnia tego typu inicjatywa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Prof. Piotr Kielan, rektor ASP zapowiedział, że postara się znaleźć innych młodych autorów, którzy wykonają prace także dla dorosłych pacjentów Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK.

 

Eliza Głowicka

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl