Chińska armia we Wrocławiu

50 żołnierzy legendarnej chińskiej armii Cesarza Qin przywieziono do Wrocławia na wyjątkową wystawę, która potrwa w CH Magnolia Park do 28 listopada. Oprócz terakotowych żołnierzy eksponowany jest też 18-metrowy azjatycki smok oraz historyczna broń i monety.

 • terakotowa armia

  fot. PH Magnolia Park

 • monety

  fot. PH Magnolia Park

 • jedwabne stroje

  fot. PH Magnolia Park

 • chiński smok

  fot. PH Magnolia Park


Terakotowa Armia to jedno z najbardziej znanych dzieł starożytnego świata. 50 naturalnej wielkości posągów w Magnolii to „reprezentacja” – 7500 figur grobowych żołnierzy i koni, wykonanych z wypalonej gliny, czyli teraktoty, jakie znajdują się w grobowcu pierwszego cesarza Chin – Qin Shi w dzisiejszej prowincji Shaanxi. Według wierzeń, terakotowa armia miała strzec cesarza i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym. Powierzchnia, na jakiej odnaleziono figury żołnierzy w 1974 r. (każda twarz jest inna i przedstawia inne emocje, a żołnierze przedstawieni są w różnych pozycjach), ma 210 m długości na 60 m szerokości. Od 1979 r. figury były stopniowo udostępniane zwiedzającym. Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin w Xi’an (miasto w środkowych Chinach), składające się z trzech krypt o głębokości od 4 do 8 metrów, zostało otwarte w obecnym kształcie w roku 1994.Terakotowa Armia, określana jako ósmy cudu świata, w 1987 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Oprócz części tej wyjątkowej ekspozycji, w Magnolia Park można także zobaczyć monety z 4000 lat historii Chin, a także słynną na całym świecie porcelanę oraz ciekawe przykłady broni białej, a także tradycyjne, wykonane z jedwabiu stroje.

Orientalnego nastrój tworzy też ogromny, 18-metrowy smok podwieszony pod sufitem, zaprezentowany obok charakterystycznych chińskich lampionów.

Wystawie towarzyszy konkurs ,,Chińskie ciasteczko z wróżbą”. Wystarczy zrobić w centrum zakupy na kwotę minimum 100 zł i wypełnić specjalny kupon. Do wygrania darmowe zakupy w Magnolia Park: 1 bon o wartości 1000 zł oraz 5 bonów 100-złotowych.

Wystawę ,,Skarby starożytnych Chin” w Magnolia Park można oglądać od 17 do 28 listopada. Ekspozycja dostępna jest na parterze i na 1. piętrze w godzinach otwarcia galerii. Wstęp wolny.

Zgłoś uwagę