wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:21

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Teatr Lalek na nowy sezon
Kliknij, aby powiększyć
Próba prasowa "Krzywiryjka" w reżyserii Roberta Jarosza Fot. Tomasz Walków/archiwum www.wroclaw.pl
Próba prasowa "Krzywiryjka" w reżyserii Roberta Jarosza

Pięć premier, w tym jedną dla dorosłych przygotowuje w nowym sezonie Wrocławski Teatr Lalek. Większość spektakli powstaje na bazie tekstów pisanych przez polskich, współczesnych twórców specjalnie na zamówienie teatru.

Reklama

- Pokazaliśmy w ubiegłym sezonie, jaki teatr lalek nas interesuje i chcemy kontynuować tę linię repertuarową, czyli sięgać po nową dramaturgię, a nawet po teksty pozornie nieteatralne – zapowiada Janusz Jasiński, dyrektor Teatru Lalek.

- Nie rezygnujemy z lalek – podkreśla Jakub Krofta, dyrektor artystyczny teatru. – Lalki kochamy, ale szukamy dla nich nowych dróg, by zaskakiwały widzów. Będzie je widać w naszych spektaklach, ale nie w tradycyjnej, klasycznej formie.

Najbliższa premiera Wrocławskiego Teatru Lalek – „Krzywiryjek” 27 września.

Kolejna to „Po sznurku” w reżyserii Joanny Gerigk, absolwentki wrocławskiej PWST. Spektakl inspirowany twórczością Piotra Gęglawego – podopiecznego szczecińskiej fundacji „Pod Sukniami”, propagującej art brut, uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Wiersze i opowiadania Gęglawego poruszają i zaskakują – słodko-gorzkim humorem, nieoczekiwanymi skojarzeniami i bogactwem nieskrępowanej schematami myślowymi wyobraźni.

- Kiedy Joanna Gerik przyniosła do teatru kalendarz z tekstami Piotra Geglawego, podopiecznego szczecińskiej fundacji wiedziałam, że musimy coś z jego twórczością zrobić – wspomina Maria Wojtyszko. – Miałam wrażenie, że jego krótkie formy napisał mój sześcioletni syn. Ten sam humor, te same emocje, ta samo zabawowe podejście do twórczości – dodaje Wojtyszko.

Na podstawie utworów Piotra Gęglawego Joanna Gerik napisała scenariusz, który stał się podstawą do sztuki dla dzieci. Premiera „Po sznurku” zaplanowana jest na 10 października.

W listopadzie zaś na scenie Teatru Lalek zobaczymy „Czarodziejski flet” duetu Elżbieta Chowaniec i Marek Zakosteleckỳ. Będzie to przedstawienie dla dzieci utrzymane w konwencji opery barokowej. Spektakl powstanie na podstawie klasycznej opery Mozarta, który ma opowiadać przede wszystkim o magicznej sile muzyki. Najsłynniejsze arie zabrzmią w nim w nowych aranżacjach Vratislava Šramka i oryginalnej interpretacji aktorów WTL. - Nie rezygnujemy z arii operowych. Już trwają próby, podczas których aktorzy trenują śpiew – zdradza Jakub Krofta. Premiera planowana jest na 15 listopada.

Jako reżyser na scenie Teatru Lalek zadebiutuje choreograf Maćko Prusak. W maju, na inaugurację 3. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci zobaczymy jego „Noc bez księżyca” (premiera 29 maja 2015). Spektakl będzie adaptacją książki izraelskiego mistrza krótkiej formy. Etgar Keret to autor znany w Polsce głównie z kilku tomów opowiadań dla dorosłych oraz jako reżyser filmu „Meduzy”. „Noc bez księżyca” jest jedną z dwóch jego książek dla dzieci wydanych w Polsce. Bohaterką „Nocy…” jest mała Zohar, która nie może zasnąć, bo czegoś jej brakuje. Okazuje się, że z  nieba zniknął księżyc.  Dziewczynka mimo lęku przed ciemnością postanawia wyjść z domu i poszukać uciekiniera. Niepokojący klimat otaczający samotne dziecko w nocnym mieście splata się tutaj z metaforyczną przypowieścią o poszukiwaniu światła.

Jedyny spektakl dla dorosłych w tym sezonie wyreżyseruje Agata Kucińska. Będzie to sztuka Artura Pałygi „W środku słońca gromadzi się popiół” (premiera 25 stycznia 2015). Sztuka została nagrodzona prestiżową Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną w roku 2013 w interpretacji Agaty Kucińskiej, autorki wielokrotnie nagradzanego spektaklu „Żywoty świętych osiedlowych”. Osią spektaklu jest tragiczna śmierć kobiety, która, pozbawiona możliwości ucieczki, ginie w płomieniach we własnym mieszkaniu. Z tego punktu patrzy wstecz na swoje życie, próbując znaleźć przyczynę przedwczesnego, tragicznego odejścia, zrozumieć ją, być może nawet zaakceptować. Towarzyszą jej w tym Płomyk i Iskierka - pomocni bohaterce w tych rozliczeniach niby-Aniołowie, niby-Charonowie, nibyprzyjaciele. Pomagają przeżyć jej trudne chwile, prowokują do wielu spostrzeżeń, pomagają wyciągnąć wnioski.

Teatr zaprasza też w tym sezonie widzów na wiele wydarzeń edukacyjnych. Teatr Lalek bierze udział w miejskim projekcie Szkoła w Mieście, w ramach którego dzieci z wrocławskich szkół poznają specyfikę teatru lalek, biorą udział w warsztatach, oglądają spektakle i uczą się je odbierać. Będą kontynuowane warsztaty kreacyjne „Teatralne kosmosy” dla dzieci i ich opiekunów. Teatr planuje kolejny raz wziąć udział w projekcie „Lato w teatrze” skierowanym do dzieci, które nigdzie nie wyjeżdżają na wakacje. Ostatnie dwie edycje miały formę warsztatów integracyjnych organizowanych we współpracy z Wrocławskim Centrum Opieki i Wychowania, zakończonych spektaklem w całości przygotowanym przez dzieci i młodzież.

ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl