Zamów spektakl do mieszkania. Projekt mikroGRANTÓW ESK 2016

Pani Zofia Pychowska mieszka w kamienicy przy ul. Rydygiera. Na pomysł zamówienia spektaklu przygotowanego przez Teatr A+A wpadła dzięki wnuczce Iwonie. Podczas niedzielnego występu w jej salonie zasiądzie 6 zaproszonych osób i dodatkowo goście wnuczki. Wszyscy obejrzą „Związek otwarty” Dario Fo i Franki Rame o perypetiach pewnego małżeństwa. To projekt realizowany z mikroGRANTÓW ESK 2016.


Teatr w naszym mieszkaniu

Projekt „Zaproś teatr pod swój dach” to pomysł Teatru A+A Anny Skubik i Arkadiusza Cyrana. Aktorzy wykorzystali niszę na rynku. – Ludzie nie zawsze mają szansę wyjść do teatru, nie korzystają z kultury, bo są np. schorowani albo mają małe dzieci – wyjaśnia Anna Skubik. Stąd pomysł na wędrujący spektakl, który można pokazywać w salonie dla wybranych domowników i ich gości. Warunek jest jeden – pokój musi być nieco większy (organizatorzy już zaznaczyli, że nie zagrają, niestety, w słynnym Sedesowcu, bo pomieszczenia są za małe) i najlepiej z dostępem do kuchni, ale wystarczy także czajnik bezprzewodowy. Najpierw trzeba się zgłosić na maila albo przez stronę internetową, potem domawiane są szczegóły (np. wykorzystanie mebli, ustawienie widowni, ilość widzów), wreszcie planuje się termin spektaklu. Aktorzy preferują niedzielę o 17.00. Przedstawienie trwa godzinę, a potem można swobodnie porozmawiać. Ostatnio wszyscy zasiedzieli się do 22.00.

Darmowe przedstawienie dla zainteresowanych

Pytanie, ile trzeba zapłacić za spektakl w prywatnym mieszkaniu albo domu jest bezzasadne. Aktorzy wystąpią za darmo, ich spektakle są finansowane w ramach programu mikroGRANTY Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Na razie aktorzy z Teatru A+A mieli zamówienia od pięciu osób, z reguły w wieku pomiędzy 30 a 40 lat. Musieli zrezygnować z chętnych mieszkających blisko Wrocławia, bo projekt zakłada działanie w mieście. Ostatnio zainteresowanie wyraziły seniorki biorące udział w innych działaniach ESK 2016. Maila napisała też młoda mama. – Ma dwie córeczki, dawno nie była w teatrze – wyjaśnia Anna Skubik.

Aktorzy i goście w salonie

Na co trzeba się przygotować we własnym mieszkaniu, bądź domu? Przede wszystkim na skrócenie dystansu między aktorem a widzem. Na naszych oczach odbywają się kłótnie, wybrzmiewa strzał z pistoletu, czy robiona jest kawa, a bohater pada na podłogę (nie zdradzimy, z jakiego powodu). Warto wziąć pod uwagę, że w salonie może się znaleźć sporo osób naraz (do 20 osób), można pomyśleć o poczęstunku (opcjonalnie, choć raczej wypada), a po godzinnym przedstawieniu zachęcić do rozmowy (choć zachęcać pewnie nie będzie trzeba).

Aktorzy Anna Skubik i Arkadiusz Cyran wraz z saksofonistą Sylwestrem Różyckim nieprzypadkowo wybrali sztukę noblisty Daria Fo i jego życiowej partnerki Franki Rame „Związek otwarty”. – Cała akcja rozgrywa się w przestrzeni domowej, a bohaterowie znajdują się w sytuacji, w jakiej często znajdujemy się i my – opowiada Anna Skubik. Skłócone i zmęczone sobą małżeństwo postanawia spróbować związku otwartego. Problem w tym, że najlepszy byłby otwarty tylko dla jednej ze stron.

Jak zamówić spektakl

Spektakl można zamówić zaglądając na stronę organizatorów albo poprzez maila teatr.a.plus.a@gmail.com i na numery telefonu (+48 790 491 023 lub +48 692 083 886).

Zgłoś uwagę