Targi mieszkaniowe w Hali Stulecia

Duże zainteresowanie kooperatywą mieszkaniową


Przez cały weekend trwały Targi Mieszkaniowe „Żyj i mieszkaj we Wrocławiu”. Organizatorem imprezy we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia był wrocławski oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Swoje oferty zaprezentowało kilkunastu deweloperów, na konsultacje zaprosili także architekci, projektanci wnętrz i ogrodów, na targach można było także przeanalizować swoją zdolność kredytową u przedstawicieli banków i firm doradczych

W Centrum Kongresowym prezentowany był również projekt Osiedla Europejskiej Stolicy Kultury 2016 Nowe Żerniki – WUWA 2. Przy tej okazji była szansa na poznanie zasad, na jakich można założyć kooperatywę mieszkaniową.

- W Polsce osoba, która chce kupić nowe mieszkanie, niejako skazana jest na kontakt z deweloperem i jego propozycję dotycząca lokalizacji, wyglądu mieszkania. To nie każdemu odpowiada. Kooperatywa daje szansę na wyrwanie się z tego układu i podjęcie decyzji o nowym miejscu do życia w niewielkiej grupie - mówi Tadeusz Szukała, jeden z architektów, z którymi można było porozmawiać na targach o osiedlu WU-WA 2. – Niestety, duch działania w niewielkiej grupie na swoją rzecz, nieco w narodzie podupadł. Dawniej funkcjonowały małe spółdzielnie zakładowe, albo branżowe. Dzisiaj ludzie jakby unikali wchodzenia w tego typu relacje, na przykład ze znajomymi z pracy. A to model nieco podobny do tego na jakich zasadach ma działać kooperatywa. Po drugie, samą ideę trzeba jeszcze nagłośnić, to ciągle świeży pomysł, szerzej niestety nie znany.

wto

Zgłoś uwagę