Wrocław stolicą książki dla dzieci i młodzieży: Targi Książki Dobre Strony

Promowanie dobrej literatury dla dzieci i młodzieży. To wciąż główny cel Targów Książki Dobre Strony, które w tym roku czekają na wrocławian w nowej lokalizacji – w Przejściu Garncarskim i Żelaźniczym i z jeszcze liczniejszym gronem wydawców (obecne będą aż 34 wydawnictwa) oraz nowym regulaminem konkursu Dobre Strony. Od tego roku nagradzane będą zarówno książki dziecięce, jak i młodzieżowe. Targi trwają od 26-28 maja.


Konkurs Dobre Strony z lepszą formułą

Dotychczas jury pod przewodnictwem Anety Wincencjusz-Patyny nagradzało po prostu najlepszą książkę dla dzieci lub młodzieży czekiem na 30 tysięcy złotych. Od tego roku będzie inaczej. – Nie można na jednej półce ustawić książek dla dzieci i młodzieży, więc zdecydowaliśmy się na dwie odrębne nagrody, każdą w wysokości 20 tysięcy złotych, fundowane, jak dotychczas, przez prezydenta Rafała Dutkiewicza – wyjaśnia Anna Morawiecka, zastępca dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury, organizatora Targów Dobre Strony.

Program

Przez trzy dni Przejście Garncarskie będzie ulicą książek: stoiska wydawców, ulubieni pisarze i ilustratorzy oraz aktorzy-animatorzy przebrani za Bajarzy i Mole Książkowe. Miłośnicy czytania z wrocławskich szkół spotkają się w piątek, 26 maja, o godzinie 12:00 przy skrzynce bookcrossingowej w Rynku, gdzie rozpocznie się parada Książkożerców i młodych fanów dobrej literatury. Kolorowy pochód skieruje się do Przejścia Garncarskiego.

Drzwi otwarte przez cały czas będzie miał także mieszczący się na drugim piętrze klub literacko-muzyczny PROZA. Na najmłodszych czeka targowa Sala Zabaw, w której przez cały dzień można uczestniczyć w różnorodnych zajęciach plastycznych i innych licznych atrakcjach. Zajęcia są bezpłatne.

Warsztaty, zajęcia, spotkania z autorami czekają również na dorosłych.

8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony

8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony

W plenerze / Dla dzieci / Spotkania z autorami / Dla rodziców / Dla wszystkich
Termin od 26 maja 2017 do 28 maja 2017

Miejsce Przejście Garncarskie

Zobacz

Nominacje w konkursie Dobre Strony

Obecnie książki w konkursie są nominowane w dwóch niezależnych kategoriach – książka dla dzieci i książka dla młodzieży. Nagroda w obydwu przypadkach musi zostać przez wydawnictwo przeznaczona na opublikowanie nowej książki.

W kategorii książka dla dzieci o nagrodę powalczą:

1. CZAS CZARODZIEJ Madalena Matoso & Isabel Minhos Martins, Wydawnictwo Babaryba

– Niby wszystko w tej książce jest oczywiste zarówno w warstwie słownej, jak i obrazowej, a mimo to odkrywa, pokazuje świat na nowo, inaczej niż zwykło się go odbierać – przekonują jurorzy.

2. SERIA KSIĄŻKI JUTRA , Equipo Plantel, Mikel Casal, Wydawnictwo TAKO

– Mądre, czasami przerażająco aktualne, uniwersalne, pełne szacunku, niezwalniające z odpowiedzialności społecznej nikogo z nas. Traktują o sprawach fundamentalnych, przypominają, że nic nie jest nam dane na zawsze – czytamy w uzasadnieniu.

3. PRZED I PO, koncepcja: Matthias Aregu, ilustracje: Anne-Margot Ramstein, Wydawnictwo FORMAT

– Pozornie proste zestawienia obrazów, a między nimi rozbudowane historie, o których kształcie decyduje każdy, kto sięgnie po książkę. Fantastyczne pole do popisu dla wyobraźni, a jednocześnie zestaw intrygujących lekcji o przemijaniu – pisali jurorzy.

4. CZERWONY KAPTUREK, Gabriela Mistral ilustracje: Paloma Valdivia, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

– Przepełnione symboliką ilustracje oddają w pełni niepokój i dramatyzm tekstu przynoszącego nową na polskim rynku wersję klasycznej bajki – podsumowuje jury.

W kategorii książka dla młodzieży szansę na nagrodę mają tomy:

1. ROBINSON CRUSOE, opowieść obrazkowa na podstawie dzieła Daniela Defoe, Ajubel, Wydawnictwo Tako

– Mistrzowsko poprowadzona sekwencja obrazów opowiada dzieje Robinsona bez słów. Klasyczna literatura przedstawiona w  obrazach pozostawia przestrzeń do własnych interpretacji – czytamy w uzasadnieniu jury.

2. BRUNO. CHŁOPIEC, KTÓRY NAUCZYŁ SIĘ LATAĆ, Nadia Terranova
ilustracje: Ofra Amit, wydawnictwo FORMAT

– Surrealistyczna opowieść idealnie wpisująca się w stylistykę twórczości Brunona Schulza. Obraz, typografia i tekst wynikają z nieomal baśniowej historii bohatera – wyliczają jurorzy.

3. DOM NIE Z TEJ ZIEMI, Małgorzata Strękowska-Zaremba, wydawnictwo Nasza Księgarnia

– Książka opowiada o sile sprawczej lęków i umiejętności ich przezwyciężania, a także o wadze przyjaźni i zaufania – zaznacza jury.

4. CZARNE JEZIORA, Dorota Suwalska, wydawnictwo Nasza Księgarnia

– Etykiety: relacja córka – matka; wolność; tajemnica; prawda; godność; miłość; świat i ludzie; HIV; odwaga; bliskość; codzienność – ta tematyka zaintrygowała jurorów.

Laureaci i gdzie kupimy książki 

Ogłoszenie laureatów 26 maja o godz. 19.00 w Klubie Proza. Tego samego dnia będzie można obejrzeć książkę z bajkami, jakie w ubiegłym roku wygrały specjalny konkurs dla dzieci i młodzieży „A to moja bajka właśnie…” na napisanie autorskiej bajki lub baśni. W 2016 roku nadesłano aż 6000 prac.

Stoiska z książkami 34 wydawców znajdziemy w Przejściu Garncarskim, zaś w Przejściu Żelaźniczym w dniach 26-28 maja można będzie zajrzeć na specjalną odslonę RękiDzieła Fest, tym razem dedykowaną dzieciom, zaproszono artystów, którzy swoje rękodzielnicze wyroby mogą wytworzyć na miejscu, więc będzie okazja do podpatrywania.  

Zgłoś uwagę