wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:23

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Tajniki malarstwa Brueghlów

Co jedli, co pili, jak się ubierali, a nawet, gdzie wieszali pranie bohaterowie obrazów malarskiej rodziny Breughlów, dowiemy się oglądając wystawę „na kostkach”  na placu przed Dworcem Głównym we Wrocławiu.

Plenerowa wystawa towarzyszy ekspozycji „Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego” pokazywanej w Pałacu Królewskim Muzeum Miejskim we Wrocławiu. Prezentacja przed dworcem jest wprowadzeniem do tej wystawy – odkrywa tajniki i detale malowideł niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Na kilkunastu posterach zamieszczono reprodukcje obrazów z powiększeniem ciekawych szczegółów, opatrzonych wyjaśnieniem lub komentarzem.

- Przybliżając w ten sposób ciekawe detale, tłumacząc sposób obrazowania właściwy flamandzkim mistrzom chcemy przygotować  widzów do odwiedzenia wystawy w Muzeum Miejskim – mówi Katarzyna Spychała, rzeczniczka Galerii Miejskiej, współorganizatora wystawy.

Studiując postery poznamy techniki produkcji obrazów w XVI i XVII wieku, dowiemy się dlaczego synowie kopiowali obrazy ojców lub powielali obecne na nich motywy i tematy. Poznamy też fascynujące szczegóły, o których wiedzą tylko historycy sztuki . Na wieloformatowych plakatach zobaczymy reprodukcje m.in. takich dzieł jak „Pochlebcy”, „Wieża Babel”, „Taniec weselny na świeżym powietrzu”, „ Bukiet w szklanym wazonie”, „Siedem aktów miłosierdzia”.

Dzięki powiększonym fragmentom można przyjrzeć się choćby ornamentyce szklanicy namalowanej przez Ambrosiusa Brueghla – jej ozdobne wypustki zapobiegały wysunięciu się naczynia z tłustych palców, bo w tamtych czasie przy jedzeniu posiłków nie używano sztućców.  Można też na obrazie „Siedem aktów miłosierdzia” Petera Brueghla Młodszego zobaczyć kulisy zwykłego życia – m.in. gdzie wieszano pranie. Kwiatowe detale pędzla Jana Brueghla Straszego, zwanego „Aksamitnym” zobaczymy na płótnie, które stworzył wraz z Rubensem, swoim przyjacielem i współpracownikiem. Rubens w kwiatowych girlandach namalował postać Marii z Dzieciątkiem.

Uzupełnieniem wystawy na placu przed Dworcem Głównym będzie wykład „Tajniki malarstwa Brueghlów”, którego będzie można wysłuchać 10 września o godz. 18 w Sali Sesyjnej Dworca. Wstęp na wykład jest wolny.

Plenerowa ekspozycja potrwa do 15 września.

Agnieszka Kołodyńska

 

„Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego”, Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35, wystawa czynna do 30 września,  codziennie w godzinach od 10 do 20.

Szczegóły na stronie: www.galeriamiejska.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl