Tablice poświęcone KDM (ZDJĘCIA+WIDEO)

Uczczono projektantów

  • fot:JK

  • fot:JK

  • fot:JK

  • fot:JK

  • fot:JK


W poniedziałek odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą zespołowi projektantów Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej czyli budynków, które wybudowano w latach 1954-56 u zbiegu ulic Świdnickiej, Piłsudskiego i pl. Kościuszki. W uroczystościach uczestniczył Zenon Prętczyński, jeden z projektantów KDM.


– Samo uczestnictwo w tym zadaniu było dla nas ogromnym wyróżnieniem. Pracowaliśmy w pocie czoła dzień i noc. Dawało nam to olbrzymią radość i satysfakcję. To była nasza pasja, z którą nie rozstaliśmy się do dziś. Po 60 latach budowla budzi respekt, a tablice zwrócą uwagę przechodniów, którzy mogą od dziś uczcić twórców KDM – mówi Zenon Prętczyński.

Obok tablicy upamiętniającej projektantów KDM zawisło zdjęcie Stefana Arczyńskiego, które przedstawia plac Kościuszki z 1953 roku. W miejscu zabytkowych kamienic po wojnie zostały tylko gruzy. Pustkę wypełniła Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa.

 –  To już kolejna tablica, która prezentuje fotografię zniszczonego w wyniku działań wojennych Wrocławia. Zdjęcie pokazuje jak wiele od tamtego czasu się w mieście zmieniło –  mówi Jarosław Broda, dyr. Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Podobne tablice wiszą między innymi w Rynku oraz na Ostrowie Tumskim

KDM

Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa to pierwszy powojenny kompleks mieszkaniowy we Wrocławiu. Został oparty na socrealistycznym projekcie Romana Tunikowskiego, którego ramy wyznaczały jednak sprawdzone przedwojenne rozwiązania. Budynki na stałe wpisały się w krajobraz miasta. Arkady przy ul. Świdnickiej nadal są jednym z najlepiej rozpoznawalnych punktów Wrocławia.

Miłosz Turowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zgłoś uwagę