„Szpik Na Szczyt”

Grupa z Polski zdobyła najwyższy szczyt Afryki

  • Szpik na szczyt

    Uczestnicy wyprawy musieli dziennie przejść nawet 18 km (fot. Tomasz Kobielski)

  • Szpik na szczyt

    18 uczestników wyprawy zdobyło najwyższy szczyt Afryki (fot. Tomasz Kobielski)

  • szpik na szczyt

  • szpik na szczyt

    Organizatorem wyprawy jest Fundacja Przeciwko Leukemii


Wspinaczka na Kilimandżaro

Byli Pacjenci oddziałów onkologicznych, dawcy szpiku i lekarze 15 stycznia wyruszyli z Polski by wejść na najwyższą górę Afryki – Kilimandżaro. Już pierwszego dnia na grupę czekało duże wyzwanie. Mieli pokonać 18 kilometrów by zameldować się w pierwszym obozie, który znajdował się na wysokości prawie 3000 metrów nad poziomem morza. Podobne tempo uczestnicy wyprawy utrzymali aż do piątego dnia wspinaczki, kiedy o 7: 15 zdobyli najwyższy szczyt Afryki – Uhuru Peak leżący na wysokości  5895 mnpm. Górę zdobyło 18 osób – reszta pozostała w ostatniej bazie znajdującej się ponad 5700 mnpm. Obecnie uczestnicy schodzą ze szczytu, są na wysokości około 2000 metrów nad poziomem morza.

Akcja „Szpik Na Szczyt”

„Szpik Na Szczyt” to pierwsza w historii Kilimandżaro wyprawa, w której biorą udział osoby po przeszczepie szpiku, dawcy oraz grupa polskich lekarzy transplantologów. Wyprawę organizuje „Fundacja Przeciwko Leukemii” od kilkunastu lat pomagająca chorym na białaczkę.

– Wyprawa Szpik na szczyt ma pokazać codzienne „Kilimandżaro”. Ma udowodnić, że życie po przeszczepie może wyglądać tak samo, jak przed chorobą, że przeszczep daje życie i pozwala na zdobywanie kolejnych szczytów: w życiu, w pracy, a nawet szczytu o wysokości 5 895 m – mówiła Monika Sankowska, z Fundacji „Przeciwko Leukemii”.

W wyprawie uczestniczy troje Wrocławian: profesor Alicja Chybicka i profesor Krzysztof Kałwak , lekarze z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu oraz pacjent Robert Jędrych.  Wśród uczestników nie zabrakło doświadczonych himalaistów wśród nich m.in. Anna Czerwińska, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi, dawczyni szpiku kostnego. Jest ona pomysłodawcą akcji.

– Wyprawa ma również na celu zintegrowanie różnych środowisk – lekarzy, często profesorów, dawców i ich biorców – poprzez wspólne zdobycie szczytu. Bardzo ważnym celem j jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na problemy związane z transplantologią w Polsce, na niedoskonałości systemu i wadliwą ustawę o przeszczepianiu – dodaje Monika Sankowska.

Eskapada potrwa do niedzieli 26 stycznia.

Miłosz TurowskiZgłoś uwagę