wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wystawy świąteczne we Wrocławiu

Szopki betlejemskie to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie uważa się, że to św. Franciszek pierwszy zbudował żłóbek, w którym umieścił figurkę małego Jezuska, a obok ustawił żywe zwierzęta - wołu i osła. Było to na początku XIII wieku we włoskiej wiosce Greccio. Od tego czasu szopki zaczęto stawiać regularnie w kościołach, a także przed nimi.

Reklama

Wystawa szopek śląskich z kolekcji Henryka Tomaszewskiego

Kil­ka­na­ście tra­dy­cyj­nych szo­pek wy­ko­na­nych przez rze­mieśl­ni­ków ślą­skich przed 1945 r. można oglądać do 1 lutego 2015 we wro­cław­skim Mu­zeum Miej­skim w Pałacu Królewskim. Po­cho­dzą one z ko­lek­cji twór­cy wro­cław­skiej pan­to­mi­my Hen­ry­ka To­ma­szew­skie­go. Na wystawie można zobaczyć siedem szopek skrzynkowych, w tym najstarsze pochodzące z XIX w. Ekspozycje uzupełniają wolnostojące szopki m.in.: ceramiczne przeznaczone do wystawiania w domach.  Tradycja wykonywania szopek na Śląsku sięga drugiej połowy XVI w. Najpierw pojawiły się w kościołach i rezydencjach magnackich, później w domach mieszczan. Bardzo popularne stały się szopki skrzynkowe zwane też szafkowymi. Oprócz Świętej Rodziny i orszaku Trzech Króli w szopkach skrzynkowych umieszczano postacie mieszczan, często ubranych w noszone wówczas stroje. Coraz więcej miejsca zajmowały też figury przedstawiające różne grupy społeczne i zawody. Towarzyszyły im także postaci charakterystyczne dla Śląska, mnisi z zakonu cystersów, a nawet duch Karkonoszy – Liczyrzepa, a także panoramy Karkonoszy, dolnośląskich miast i wsi.

Dolnośląskie szopki fascynowały Henryka Tomaszewskiego,  twórcę wrocławskiej pantomimy. Tomaszewski przekazał swoją kolekcję wrocławskiemu Muzeum Miejskiemu z prośbą, by placówka co roku prezentowała je na wystawie mieszkańcom Dolnego Śląska. Na wystawę wstęp wolny.

Najpiękniejsza Szopka Betlejemska – wystawa pokonkursowa w Muzeum Etnograficznym

Szopki ceramiczne, szklane, papierowe, zrobione z makaronu, muszelek, suszonych liści i owoców oraz wielu innych materiałów można będzie oglądać we wrocławskim Muzeum Etnograficznym od 10 grudnia do 1 lutego. Prace wykonane zostały przez uczestników XXII Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego organizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury „Śródmieście". W tym roku na konkurs napłynęło prawie 100 prac ze szkół i domów kultury z całego Dolnego Śląska.  - Szopki, które otrzymaliśmy są wyjątkowo piękne – mówi Klara Kołakowska, organizatorka konkursu. Wykonane zostały z najróżniejszych materiałów, głównie ekologicznych. Sporo jest figurek uszytych lub ubranych w specjalnie szyte ubranka. Tym razem młodzi autorzy starali się również pokazać uczucia, jakimi darzy się Święta Rodzina, a szczególnie przedstawić miłość matki do dziecka. Zwykle wykonanie szopki zajmuje ok. 2 miesięcy, wśród pokazywanych na wystawie są również takie, które przygotowywane były znacznie dłużej. Czasami dzieciom pomagają rodzice lub dziadkowie, co w tym wypadku jest mile widziane, bo Boże Narodzenie to rodzinne święta. Wśród uczestników tegorocznej edycji konkursu znalazły się dzieci osób, które kilkanaście lat temu brały udział w tym wydarzeniu.

„Gody idą, Gody…” – wystawa w Muzeum Etnograficznym

Jak zmieniały się zwyczaje i obrzędy związane z Bożym Narodzeniem, jakie magiczne praktyki związane były z tym świętem jeszcze na początku XX w.? – odpowiedzi na te pytania można będzie uzyskać podczas wystawy „Gody idą, Gody…” . Wśród pokazywanych eksponatów znajdą się m.in. unikatowe dolnośląskie formy piernikarskie, szopki skrzyniowe, szopki typu krakowskiego i obrazy na szkle, formy do opłatków, grafikę dewocyjną oraz współczesne szopki typu krakowskiego, kukiełkowe i rzeźbiarskie a także ozdoby choinkowe i przebrania kolędnicze. Boże Narodzenie, jedno z najważniejszych chrześcijańskich świąt, obchodzone jest od IV w. Poprzedzone Wigilią rozpoczyna dwunastodniowy cykl obrzędowy trwający do święta Trzech Króli. Dawniej w Polsce nazywane było Godami, Godiami lub Godnymi Świętami, od starosłowiańskiego słowa god czyli rok. – Świętowaniu przypisane były określone, nadzwyczajne działania, mające gwarantować pomyślność człowiekowi i naturze. Myślenie magiczne, które jeszcze w XIX w. i na początku XX w. było podstawą tradycyjnej obrzędowości, dziś uważane jest za zabobon i przesąd – wyjaśnia Dorota Jasnowska, kuratorka wystawy.  Wystawa „Gody idą, Gody...” przywołuje dawne bożonarodzeniowe tradycje oraz zapamiętane z dzieciństwa „smaki, zapachy, obrazy”.  Wystawa czynna jest od 13 grudnia do 15 lutego 2015.

Boże Narodzenie w Muzeum Poczty

W Muzeum Poczty i Telekomunikacji zwiedzający zobaczą wybór przepięknych kart, jakie kolekcjoner Marek Sosenko ma w swoich zbiorach. O prestiżu kolekcji decyduje dobór każdego egzemplarza. Zobaczymy zatem kartki projektowane przez znakomitych twórców, bardzo gustowne, z wykorzystaniem motywów, o których dziś w dużej mierze zapomnieliśmy. Będą zatem – Święta Rodzina, Anioły, rozświetlone lampkami choinki, ale i symbole narodowe.

Wystawę „Zwykłe święta, niezwykłe pocztówki” można obejrzeć od 5 grudnia do 18 stycznia w Muzeum Poczty i Telekomunikacji (ul. Krasińskiego 1).

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl