wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:41

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 25 lipca dzień św. Jakuba - szlak pod znakiem muszli

Tradycyjnie celem szlaków jest Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie tysiące pielgrzymów przychodzą na święto św. Jakuba – 25 lipca – na pieszo. Jeden ze szlaków apostoła – Via Regia – przebiega również przez Wrocław.

Reklama

Znak muszli we Wrocławiu

Jakubową muszlę, która w całej Europie jest znakiem pielgrzymiego szlaku, znajdziemy w naszym mieście w wielu miejscach. We Wrocławiu jest on wyznaczony od południowego-wschodu od Trestna, przez ul. Międzyrzecką i Na Grobli w kierunku placu Społecznego. Tutaj - za kościołem św. Maurycego - szlak się rozdziela. Główny  prowadzi przez pl. Dominikański w kierunku Rynku, drugi (wariant szlaku) biegnie przez Ostrów Tumski. Oba odcinki łączą się ponownie na ul. Kurzy Targ, aby przez Rynek i ul. św. Mikołaja prowadzić pielgrzymów w kierunku zachodnim ulicami: Zachodnią, Legnicką, Milenijną, Pilczycką, Królewiecką aż do Mokrej, Wojnowic i przez Miękinię do Środy Śląskiej.

­– Szlak główny zawsze zaznaczony jest żółtą muszlą a białą oznaczony jest wariant szlaku – tłumaczy Andrzej Kofluk ze stowarzyszenia "Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce".

We Wrocławiu szlak został zainaugurowany w 2006 roku. – Pierwszą w Polsce trasę św. Jakuba wytyczono z Jakubowa do Zgorzelca zaledwie rok wcześniej – mówi Andrzej Kofluk. W tej chwili w Polsce jest 4 tys. kilometrów szlaku pod znakiem muszli.

Pielgrzymi we Wrocławiu

– Główną bazą noclegową Camino (z hiszp. droga) we Wrocławiu jest klasztor sióstr Notre Dame na ul. św. Marcina oraz schronisko młodzieżowe przy Hotelu Tumskim ­– wyjaśnia Andrzej Kofluk. – Tam pielgrzymi na pewno znajdą potrzebną pomoc i informację – dodaje. Dodatkowo stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” ma siedzibę we Wrocławiu – na ul. Legnickiej w Sektorze3 – tuż przy Via Regia. To tutaj można uzyskać certyfikat za przejście pieszo 100 km lub przejechanie konno albo na rowerze 200 km. Można także otrzymać paszport pielgrzyma, który pomaga pątnikom znaleźć tańszy nocleg w zaprzyjaźnionych pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych, klasztorach czy plebaniach.

Zainteresowanie szlakiem jest duże, bo tylko w tym roku wydano ponad pół tysiąca paszportów. – Trudno w jednym zdaniu określić, kto pielgrzymuje po tym szlaku, bo są to ludzie w różnym wieku, z różnych części Polski i świata i o różnych profesjach – mówi Andrzej Kofluk. Wszelkie potrzebne informacje można znaleźć także na stronie stowarzyszenia www.camino.net.pl

Historycznie też przez Wrocław pielgrzymowano

Historycznymi śladami tego, że Wrocław miał tradycje związane ze szlakiem jakubowym są choćby wezwania świątyń – katedra greckokatolicka pw. świętych Wincentego i Jakuba, obecna cerkiew na Wyspie Piaskowej – był to niegdyś kościół pw. św. Jakuba (na świątyni można obecnie zobaczyć figurę św. Jakuba), czy odnaleziona przed laty na Ostrowie Tumskim muszla pielgrzyma. Prawdopodobnie pierwszą wrocławianką, która wybrała się do grobu św. Jakuba była w X w. Maria – żona Piotra Włostowica, fundatora m.in. kościoła św. Idziego. W 1484 roku z Dolnego Śląska do grobu apostoła w Hiszpanii doszedł i pielgrzymkę opisał Mikołaj von Poplau. Podobne zapiski pozostawił z 1506 roku mieszczanin Piotr Rindfeisch. W tym samym roku rada miejska Wrocławia wystawiła Janowi Wenczelowi z Lubania oraz Jerzemu Schlebnitzowi z Widawy list polecający na długą drogę do Santiago de Compostela.

(Przebieg Via Regia przez Wrocław; GoogleMaps)arc

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl