wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. Trwają zapisy na studia wojskowe. Zapisy kandydatów przedłużono do 1 lipca
Szkolenie na Gujanie Francuskiej z udziałem podchorążego szkoły oficerskiej we Wrocławiu, zdjęcia: CMM 3REI / Cch Teudean archiwum AWL
Szkolenie na Gujanie Francuskiej z udziałem podchorążego szkoły oficerskiej we Wrocławiu, zdjęcia: CMM 3REI / Cch Teudean

Aż 388 osób przyjmie w tym roku na studia oficerskie Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Rejestrację kandydatów przedłużono do 1 lipca.

Reklama

Co roku do egzaminów w szkole oficerskiej przystępuje kilka tysięcy osób. W tym roku wrocławska uczelnia przyjmie 388 osób. Rejestracja chętnych potrwa aż do 1 lipca.

O przyjęcie mogą się starać osoby niekarane sądownie i zdrowe (obowiązkowe jest zaświadczenie lekarskie). O przyjęciu do Akademii Wojsk Lądowych, oprócz ocen na świadectwie maturalnym, decydują egzaminy sprawnościowe i rozmowa rekrutacyjna oraz egzamin z języka angielskiego. Te trzy ostatnie etapy rekrutacji zaplanowano na lipiec.

Szkoła oficerska: egzaminy sprawnościowe

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni podczas egzaminów sprawnościowych muszą zaliczyć cztery konkurencje. Panie – bieg na 800 metrów, bieg po kopercie, 50 metrów dowolnym stylem na basenie, do zaliczenia jest także sprawdzian siłowy – zwis na drążku. Egzamin mężczyzn składa się z biegu na tysiąc metrów, biegu wahadłowego oraz sprawdzianu siłowego - podciąganiu się na drążku. Na basenie muszą pokonać 50 metrów dowolnym stylem.

Ostatni etap rekrutacji to rozmowa kwalifikacyjna. Przystępują do niej osoby, które pomyślnie przeszły dwie wcześniejsze części. Podczas rozmowy komisja ocenia m.in. prezencję, logiczność myślenia, umiejętność prowadzenia rozmowy, motywację.

Dodatkowe punkty można uzyskać np. za osiągnięcia sportowe, odbyte kursy specjalistyczne (nurkowe, spadochroniarskie), przynależność do organizacji o charakterze proobronnym.

Zobacz warunki rekrutacji do Akademii Wojsk Lądowych

Akademia Wojsk Lądowych: strzelnica, Śnieżnik i dżungla

W szkole oficerskiej obowiązuje regulamin, który szczegółowo opisuje zasady zachowania, te jednakowo dotyczą kobiet i mężczyzn.

Dziewczyny to ok. 10 procent ogólnej liczby podchorążych. Na pododdziale mają osobne izby i łazienki, ale obowiązują je takie same zasady jak chłopaków. Są dyżurnymi, sprzątają rejony, mają tyle samo czasu na toaletę. Wyróżniają się zwykle większą pilnością w nauce.

Dzień podchorążych jest szczelnie wypełniony zadaniami, zajęciami, wykładami i dodatkowymi obowiązkami wynikającymi np. z dyżurów na pododdziale.Akademia Wojsk Lądowych ma doskonale wyposażone pracownie techniczne i sale ćwiczeń. Wrażenie robi system szkolno-treningowy Śnieżnik, elektroniczny symulator, który umożliwia naukę strzelania i kierowania ogniem w wirtualnych warunkach. Uczelnia ma także swoje strzelnice, a program szkolenia ogniowego to sporej grubości książka.

Zobacz reportaż o Akademii Wojsk Lądowych

Na uczelni jest także, jedyny w Polsce, symulator SK-1 Pluton do szkolenia plutonu zmotoryzowanego. To naszpikowane elektroniką przedziały bojowe i kierowców wnętrza Rosomaka.

Nacisk kładzie się na sprawność fizyczną podchorążych. Są zajęcia z walki wręcz, pływania, do dyspozycji studentów są korty, hipodrom, gdzie działa sekcja jeździecka oraz Ośrodek Szkoleniowy Wysoki Kamień w Szklarskiej Porębie, tam prowadzone są m.in. szkolenia wspinaczkowe i narciarskie.

Wrocławianie często biorą udział w szkoleniach za granicą. W amerykańskim Fort Benning uczestniczyli w zajęciach teoretycznych z przywództwa, podstaw dowodzenia, taktyki, topografii oraz praw człowieka. W szkoleniu praktycznym uczyli się jak dowodzić piechotą podczas walki, brali udział w ćwiczeniach z terenoznawstwa, szkoleniu strzeleckim i łączności, patrolowania, prowadzenia obrony i natarcia.

Fort Benning słynie m.in. z organizowanych tam piekielnie trudnych kursów Ranger i szkoleń piechoty. Poza tym podchorążowie z Wrocławia startują w międzynarodowych zawodach, m.in. Winter Survival w czeskim Jesienniku, który wymaga umiejętności przetrwania zimą w górach, oraz w Cambrian Patrol w Walii – uważanych za jedne z najtrudniejszych tego typu wydarzeń organizowanych dla grup specjalnych.

Jeden z wrocławskich studentów szkoły oficerskiej w ramach programu Erasmus zaliczył kurs przetrwania w równikowej dżungli. Kilkudniowe szkolenie w lasach Gujany Francuskiej prowadzili specjaliści z Legii Cudzoziemskiej.

Mundur, miska, dach nad głową

Podchorążowie mają zagwarantowane zakwaterowanie umundurowanie i wyżywienie oraz opiekę medyczną. Poza tym otrzymują co miesiąc uposażenie, którego wysokość zależy od rocznika i stopnia wojskowego.

Ważne: wyjątkowo rzadko, ale są osoby, które rezygnują ze studiów wojskowych. Jeśli nie jest to podyktowane stanem zdrowia uniemożliwiającym kontynuowanie nauki, to odchodząc z uczelni trzeba się liczyć z koniecznością zwrotu kosztów kształcenia. Może to być nawet kilkaset tysięcy złotych.

Uroczysta nominacja oficerska, fot. arrchiwum AWL

Absolwenci szkoły oficerskiej opuszczają uczelnię w stopniu podporucznika i dyplomem inżyniera (ze specjalnością inżynieria bezpieczeństwa, informatyka, logistyka lub dowództwo). Każdy ma zagwarantowaną pracę, tzn. dostaje przydział do jednostki.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl