wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:04

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Sylwester Chęciński laureatem Orłów 2017 za całokształt twórczości

Związany z Wrocławiem (w Wytwórni Filmów Fabularnych powstały jego największe filmy, m.in. trylogia o Kargulu i Pawlaku) reżyser został laureatem Polskiej Akademii Filmowej. 20 marca podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie Sylwester Chęciński odbierze honorową statuetkę za Osiągnięcia Życia.

Reklama

Sylwester Chęciński, sercem wrocławianin

Mógł zostać aktorem, ale wybrał pracę pod drugiej stronie kamery. Kochał i kocha Wrocław i Dolny Śląsk. – To ponad 50 lat mojego życia. To pejzaż moich filmów. Mamy tu wszystko: zróżnicowaną architekturę i nieprawdopodobny tygiel kulturowy, stwarzający materialną i duchową scenerię – opowiadał w jednym z wywiadów.

W młodości artysta chciał bawić publiczność, choć nakręcona przez niego etiuda filmowa wprowadziła komisję raczej w ponury nastrój. Potem Sylwester Chęciński był już ostrożny. Debiutem pełnometrażowym była „Historia żółtej ciżemki”, w której zabłysnął m.in. Marek Kondrat, wtedy dziecięca gwiazda.

Komedia wszechczasów

Kiedy Sywester Chęciński zastanawiał się, czy wyreżyserować opowieść o sporze dwóch sąsiadów o miedzę miał spore wątpliwości. – Znajomi twierdzili, że temat nie chwyci. Widz pragnął oglądać świat elegancki – wspominał po latach. Okazało się jednak, że przekonali go sami aktorzy (zwłaszcza Wacław Kowalski), istotny okazał się też sentyment do kresów i tamtejszego charakterystycznego akcentu. Nakręcony w miasteczku Lubomierz na Dolnym Śląsku film „Sami swoi” okazał się wielkim artystycznym i frekwencyjnym sukcesem. Na kolejne dwie części historii Kargula i Pawlaka („Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”) z zainteresowaniem czekała cała Polska. Do dziś to absolutnie najpopularniejsze tytuły wyreżyserowane przez Sylwestra Chęcińskiego, choć należałoby do nich dodać jeszcze znakomitego „Wielkiego Szu” z mistrzowską kreacją aktorską Jana Nowickiego.

Orły za Osiągnięcia Życia

W Warszawie reżyser odbierze Orły za całokształt twórczości. Ta nagroda przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, która odbyła się w 1999 roku. Dotychczasowymi zwycięzcami w tej kategorii byli m.in. Wojciech Jerzy Has (1999), Andrzej Wajda (2000), Stanisław Różewicz (2001), Roman Polański (2003), Jerzy Hoffman (2006), Danuta Szaflarska (2013), Janusz Gajos (2016).

Polskie Nagrody Filmowe Orły są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku. Orły przyznawane są głosami członków Polskiej Akademii Filmowej w 19 kategoriach.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl