Wrocław. Europejska Stolica Kultury

Sylwester Chęciński


Wybitny reżyser filmowy od dziesiątków lat jest jednym z najważniejszych kulturalnych ambasadorów Wrocławia i Dolnego Śląska. Sylwester Chęciński w wywiadzie prasowym zapytany o rolę, jaką Wrocław odegrał w jego życiu, odpowiedział: „Wrocław i Dolny Śląsk to ponad 50 lat mojego życia. To pejzaż moich filmów. Mamy tu wszystko: zróżnicowaną architekturę i nieprawdopodobny tygiel kulturowy, stwarzający materialną i duchową scenerię. Czym jest Wrocław w moim życiu? To właśnie moje życie.”

Wybitny reżyser i scenarzysta, klasyk polskiego kina posiadający błyskotliwą umiejętność charakteryzowania bohaterów, wspaniały artysta, mistrz komedii, reżyser dysponujący świetnym warsztatem, człowiek głęboki, poukładany, ujmujący i koleżeński, ciepły, skromny.

Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu koło Tomaszowa Lubelskiego. W 1947 roku przeniósł się na Dolny Śląsk. Szkolę średnią ukończył w Dzierżoniowie, a studia w 1956 roku na Wydziale Reżyserii w Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej. Po studiach zamieszkał we Wrocławiu. Po latach na pytania dziennikarzy , dlaczego wybrał właśnie Wrocław, odpowiadał: „we Wrocławiu pełno było jeszcze zniszczeń, ruin i wszelkich śladów wojny, ale dla mnie to już wtedy było piękne miasto, wspaniali ludzie, cudowna atmosfera, twórczy ferment”.

Sam zadebiutował w 1961 roku niezwykle popularną „Historią żółtej ciżemki”. Kolejne filmy to: „Agnieszka 46”, ,Katastrofa”, „Sami swoi”(jeden z najlepszych powojennych filmów polskich), „Tylko umarły odpowie”, „Legenda”, „Diament Radży”, „Pierwsza miłość”, sześcioodcinkowy serial telewizyjny „Droga”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, „Roman i Magda”, „Bo oszalałem dla niej”, „Wielki Szu”, „Rozmowy kontrolowane” .

Za osiągnięcia artystyczne był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Najważniejsze i najbardziej zaszczytne nagrody to: Srebrny Medal na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dziecięcych w Wenecji za „Historię żółtej ciżemki”, Nagroda Główna Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film pt. „Kochaj albo rzuć”, Złota Kamera za trylogię: „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”.

Sylwester Chęciński został również odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest też dwukrotnym laureatem Nagrody Kulturalnej Wrocławia i laureatem Nagrody Wrocławia przyznanej przez Radę Miejską w 2000 roku. Stal się wielką postacią kultury wrocławskiej.Zgłoś uwagę